Wydarzenia
„Wilczyca”, reż. M. Piestrak | Kino polskie od nowa #4
20
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Wilczyca”, reż. M. Piestrak | Kino polskie od nowa #4

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na pokaz filmu Wilczyca w reżyserii Marka Piestraka, a po nim na spotkanie z reżyserem i aktorami, które poprowadzi Michał Dondzik. Seans odbędzie się po czterdziestu latach od premiery filmu.

Obraz jest pierwszą udaną próbą stworzenia polskiego horroru kostiumowego. Nakręcony został z takimi aktorami jak Krzysztof Jasiński, Iwona Bielska, Leon Niemczyk, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Machalica i Stanisław Brejdygant.

Zapis dyskusji zostanie umieszczony 25 kwietnia na Ninatece, razem z innym filmem Marka Piestraka, Świadkiem oskarżenia.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz zamieszczony na końcu tego artykułu.

Program

godz. 18.00, Wilczyca, reż. Marek Piestrak, 98 min, 1982, Polska

Po powstaniu 1863 roku Kacper Wosiński (w tej roli znakomity Krzysztof Jasiński) wraca do swego domu, gdzie zastaje umierającą żonę Marynę – przeklętą przez otoczenie za kontakty z Szatanem. Maryna przysięga mu, że będzie go prześladować nawet po śmierci, ponieważ za życia źle ją traktowął. Po pogrzebie Kacper opuszcza dom i zatrudnia się w pałacu w Rosołowcach jako rządca. Właściciel posiadłości, sprzyjający powstańcom, musi uciekać przed austriackimi huzarami. Jego żoną jest piękna Julia, dziwnie podobna do Maryny (obie postaci gra Iwona Bielska), którą uciekający hrabia oddaje pod opiekę Kacpra. Julia jest znudzona swym mężem i zainteresowana inną kobietą. Jednak do pałacu przybywają huzarzy, na czele z jej dawnym znajomym, porucznikiem von Furstenbergiem (Olgierd Łukaszewicz), z którym Julia nawiązuje ognisty romans.

Okolice pałacu nawiedza wilczyca, prowokując Kacpra do pogoni za nią. Pewnego razu udaje mu się postrzelić zwierzę, ale szukając ciała wilczycy odnajduje wiarołomną żonę hrabiego. Przy pomocy doktora Goldberga (Henryk Machalica), wiedzącego jak obchodzić się ze Złym, Kacper leje srebrną kulę, bo jedynie z jej pomocą można go pokonać.

 

godz. 19.30 Spotkanie z reżyserem i aktorami filmu

Marek Piestrak – reżyser tworzący kino gatunkowe, autor takich obrazów jak Klątwa Doliny Węży (1987), która zyskała w kinach rekordową oglądalność, Test pilota Pirxa (1978) wg Stanisława Lema, uznany przez pisarza za umiejętną ekranizację utworu, czy Wilczyca wg noweli Wadera Jerzego Gierałtowskiego, współautora scenariusza, która w roku premiery (1983) zyskała dwa miliony widzów.

Iwona Bielska – aktorka teatralna i filmowa. W 2000 roku otrzymała Złotą Maskę oraz nagrodę 40 Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę Królowej Elżbiety w sztuce Królowa i Szekspir, w 2008 nagrodę dla Najlepszej Aktorki Festiwalu „Boska Komedia” za rolę Brigid w Factory 2 w reż. Krystiana Lupy. Nagrodzono także jej kreację Zofii Komedowej w spektaklu Komeda w reż. Leny Frankiewicz i Wzmożkowej w Wiele demonów wg Jerzego Pilcha w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.

 

O cyklu

Kino polskie od nowa to cykl pokazów polskich filmów i spotkań z ich twórcami. Od nowa, bo na klasyczne filmy chcemy spojrzeć z nowej perspektywy, przypomnieć te, o których z różnych powodów zapomniano, czy zaprezentować niedawne premiery.