Wydarzenia
„Wojaczek” | Niedziela twórcza | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim
18
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Wojaczek” | Niedziela twórcza | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim

Bezpłatne wejście

W niedzielę 18 czerwca zapraszamy do Kina Iluzjon na kolejną odsłonę przeglądu Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim, w ramach której pokażemy film Wojaczek z 1999 roku. Tym razem hasłem spotkania jest Literatura, muzyka, malarstwo – twórczość wieloraka Lecha Majewskiego. Pokaz filmu uzupełni dyskusja, którą poprowadzi prof. Dorota Heck. Jej gośćmi będą Lech Majewski, Janusz Kapusta i Ireneusz Staroń.

Wstęp bezpłatny.

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

Wojaczek, reż. Lech Majewski, 89 min, 1999, Polska

Ostatnie dni z krótkiego i tragicznego życia Rafała Wojaczka – poety i buntownika PRLu, który popełnił samobójstwo w wieku 27 lat.

Jego poezja odcisnęła niezwykłe piętno na pokoleniach Polaków, bowiem świadomy potrzeby mitu w tych nijakich czasach, Wojaczek nasycił swą legendą rzeczywistość socjalistycznej Polski. Leczył się psychiatrycznie, walczył z alkoholizmem, narażał na ciągłe konflikty z prawem. Jego życie i twórczość uległy takiemu przemieszaniu, że stały się jednością – legendą.

Film jest portretem poety, który „żył tak, jak pisał, i pisał tak, jak żył”. Utrzymany w czarno-białej tonacji lapidarny zapis wychodzi jednak poza ramy życia jednostki, tworząc bardziej uniwersalne spojrzenie na kondycję artysty w rzeczywistości, w której nie ma dla niego miejsca. Niezwykły opis napięć psychicznych i emocjonalnych powstałych pomiędzy wrażliwą jednostką a otoczeniem osadzony jest w przygnębiających realiach Polski lat sześćdziesiątych – w scenerii brudnych ulic, dworców kolejowych, tanich barów serwujących wódkę i śledzia rozgrywa się dramat młodego człowieka.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, wejściówki do odbioru w kasie kina przed seansem.

 

Ilustracja: kadr z filmu Wojaczek, reż. L. Majewski