Wydarzenia
Filmy z muzyką Kilara w Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Lipiec 2022
01
Lipiec
2022
Pokazy filmowe

Filmy z muzyką Kilara w Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Lipiec 2022

Bezpłatne wejście

W lipcowym przeglądzie z cyklu Dziś są twoje urodziny pokażemy filmy z wyjątkową oprawą muzyczną! W programie znajdzie się pięć nietuzinkowych produkcji, do których muzykę stworzył jeden z najlepszych polskich kompozytorów, wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą – Wojciech Kilar! Filmy Wajdy, Zanussiego, Majewskiego i Hoffmana dostępne od 1 do 31 lipca na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.

Program:

Filmy dostępne będą między 1.07, godz. 20.00 a 30.07, godz. 20.00.

Oprócz filmów na Ninatece przypomnimy bogatą kolekcję utworów muzycznych Kilara.

 

Zazdrość i medycyna, reż. Janusz Majewski, Polska, 1973, 95 min

Adaptacja powieści Michała Chromańskiego wydanej w 1933 roku. Krynica, lata 30. XX wieku. Przesyłka od byłej kochanki – notatki zatytułowane O zdradzie – budzą podejrzenia i zazdrość bogatego przemysłowca Widmara. Mężczyzna chce sprawdzić, czy jego piękna żona Rebeka nie zdradza go z przystojnym chirurgiem Tamtenem. W swój plan wciąga biednego krawca Golda.

 

Smuga cienia, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1976, 100 min

Ekranizacja powieści Josepha Conrada, zrealizowana przez Andrzeja Wajdę w koprodukcji z Wielką Brytanią. Główny bohater, personifikacja autora pierwowzoru literackiego, jest młodym kapitanem. Otrzymuje dowództwo statku handlowego, stacjonującego w porcie w Bangkoku wraz z rozkazem doprowadzenia go do Singapuru. Conrad zajmuje miejsce zmarłego kapitana; jego podwładni w trakcie rejsu zapadają na cholerę. Protagonista przechodzi trudną szkołę charakteru, musząc zrobić wszystko, by wykonać postawione mu zadanie.

 

Bilans kwartalny, reż. Krzysztof Zanussi, Polska, 1974,  95 min

Marta, trzydziestoparoletnia księgowa, żona i matka, kobieta lubiąca pomagać innym, wiedzie uporządkowane, skoncentrowane wokół codziennych rytuałów życie. Przypadkowe spotkanie z żeglarzem Jackiem, dawnym kolegą ze studiów, wolnym duchem, uświadamia jej jednak, jak monotonny jest jego rytm. Pojawia się chęć zmiany i to radykalnej…

 

Kronika wypadków miłosnych, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1985, 114 min

Film Andrzeja Wajdy na podstawie scenariusza Tadeusza Konwickiego. Zbliża się czas egzaminów maturalnych. Witek jest wzorowym uczniem, zamierza zdawać na medycynę. Pewnego dnia przypadkowo spotyka mieszkająca w pobliżu Alinę, córkę pułkownika. od tego momentu chłopak nie może przestać o niej myśleć.

 

Trędowata, reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1976, 91 min

Stefania Rudecka jest guwernantką w majątku hrabiny Elzonowskiej. Spokój zakłóca pojawienie się przystojnego i bogatego członka rodziny, ordynata Waldemara Michorowskiego. Ordynat jest urzeczony urodą Stefci i zaczyna z nią flirtować. Pod maską wzajemnych złośliwości rodzi się miłość. Kiedy podczas przyjęcia w gronie arystokratów Waldemar prosi do tańca Stefcię, wybucha skandal. Stefcia opuszcza majątek. Po drodze ordynat przekonuje Rudecką do swoich uczuć, które ona odwzajemnia. Rodzina jest przeciwna mezaliansowi. Do zaręczyn jednak dochodzi. Podczas pierwszego wspólnego balu narzeczonych Stefcia staje się ofiarą nienawiści arystokratów, dla których na zawsze pozostanie „trędowata”.

Wojciech Kilar

Nagradzany na arenie międzynarodowej legendarny kompozytor i autor muzyki filmowej do produkcji polskich i zagranicznych. Zadebiutował ilustracją muzyczną do filmu dokumentalnego Narciarze w reżyserii Natalii Brzozowskiej. Dalej współpracował z takimi wielkimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Francis Ford Coppola czy Jane Campion. Co ciekawe w 1999 roku kompozytor otrzymał także propozycję współpracy od Petera Jacksona przy filmie Władca Pierścieni. Ostatecznie jednak do niej nie doszło.

Powstało ok. 170 filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które nie tylko pozostały w pamięci widzów przez opowiedziane na ekranie historie, ale również dzięki charakterystycznym tematom muzycznym, które smucą, bawią i porywają do tańca kolejne pokolenia odbiorców. Wystarczy przypomnieć najsłynniejsze walce polskiego kina z filmu Trędowata, w którym melodia ilustruje narastające napięcie, żeby później oddać wir tańca pary głównych bohaterów oraz Ziemi Obiecanej, w którym bogactwo dźwięków kontrastuje z obrazem przemysłowej Łodzi. Tych przykładów można wymienić o wiele więcej, jednak żadne słowa nie oddadzą piękna muzyki tak, jak ona sama. Dlatego zapraszamy na przegląd filmów z muzyką Wojciecha Kilara, która dopełnia, ilustruje i potęguje przesłanie tego, co widzimy na ekranie.

Warto zaznaczyć, że chociaż Kilar jest znanym na całym świecie kompozytorem muzyki filmowej, tworzył również muzykę całkowicie autonomiczną, pisaną dla estrady koncertowej i filharmonii. Jest to dowód wszechstronności artysty. Odnajdziemy kompozycje awangardowe, nowatorskie, pełne dźwiękowych eksperymentów, jak choćby Riff 62 inspirowany muzyką jazzową, który oczarował słuchaczy na festiwalu Warszawska Jesień i Générique, w którym można usłyszeć szczególne dźwięki otrzymane dzięki niekonwencjonalnym instrumentom. Muzyka trudna w odbiorze, często niezrozumiała, tworzona była w tych samych czasach co liryczne, proste w formie melodie, których dźwięki zapisały się w historii kinematografii.