Wydarzenia
Wschód nieznany #5 | Ninateka.pl [do 17 listopada]
04
Listopad
2022
Pokazy filmowe

Wschód nieznany #5 | Ninateka.pl [do 17 listopada]

Piąta odsłona cyklu Wschód nieznany porusza temat więzi rodzinnych i tego, czym jest dom. W trzech filmach dokumentalnych przedstawione są historie rodzin o różnych narodowościach i doświadczeniach związanych z wojną, migracją czy rozłąką. Filmy dostępne od 20 października do 17 listopada na platformie VOD Ninateka.pl – jak zawsze legalnie, za darmo i bez reklam!

 

W programie zobaczymy opowieści o losach Tatarów krymskich żyjących na terenie okupowanego Krymu, historię kurdyjsko-ukraińskiej rodziny, która uciekając z wojny w Syrii, trafia na wojnę w Donbasie oraz portret relacji Karaliny i jej babci, która czeka na wnuczkę w wyludnionej białoruskiej wiosce Achaniany. We wszystkich tych historiach na pierwszy plan wysuwa się rodzina – niezwykle bliska sercom bohaterów, niezależnie od odległości, jaka ich z nią dzieli.

 

PROGRAM PRZEGLĄDU:

Ten deszcz nigdy nie ustanie, reż. Alina Gorlowa, Ukraina/Niemcy/Łotwa/Katar, 2020, 102 min


Urosłam, kiedy spałaś
, reż. Marcin Sauter, Polska, 2018, 50 min


Kiedy ten wiatr ustanie,
reż. Aniela Gabryel, Polska, 2016, 66 min

 

Filmy dostępne od 20 października od godz. 20:00 do 17 listopad do godz. 20:00 na darmowej platformie VOD Ninateka.pl

 

 

KRÓTKO O FILMACH:

Ten deszcz nigdy nie ustanie, reż. Alina Gorlowa, Ukraina/Niemcy/Łotwa/Katar, 2020, 102 min

Dwudziestoletni Andrij Sulejman zmuszony jest uciec ze swoimi bliskimi z bombardowanej Syrii. Rodzina osiada w małym ukraińskim miasteczku, gdzie wkrótce dopada ich kolejna wojna – ukraińsko-rosyjska. Andrij jest rozdarty między chęcią ucieczki przed wojną a pragnieniem niesienia pomocy jako wolontariusz Czerwonego Krzyża w Donbasie.


Urosłam, kiedy spałaś
, reż. Marcin Sauter, Polska, 2018, 50 min

Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów – w kraju pozostała jedna osoba. Reszta klasy wyemigrowała, rozsiani są teraz po całym świecie. Totalitarna Białoruś pustoszeje,  wykształceni ludzie z niej uciekają. Absolwenci białoruskich uczelni – młoda inteligencja – szukają szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany, jest podróżą w czasie do krainy dzieciństwa i wspomnień.


Kiedy ten wiatr ustanie,
reż. Aniela Gabryel, Polska, 2016, 66 min

Film opowiada o krymsko-tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu. Trudności, jakie dotykają tę rodzinę, dotyczą szerszej społeczności i wywołują silne emocje. Głównym motywem filmu nie jest jednak reżim sam w sobie, ale jego konsekwencje rzutujące na los zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą żyć, kochać i mieć rodzinę.

 

 

WSCHÓD NIEZNANY

Cykl będący reakcją na tragiczną sytuację polityczną, która wstrząsnęła całym światem. Jest gestem solidarności i wsparcia FINY i Ninateki, które chcemy również wyrazić przez kulturę i sztukę. Projekt ma na celu przybliżyć twórczość naszych sąsiadów ze wschodniej granicy, co jest okazją do zrozumienia złożoności historycznej danego obszaru, jak i poznania historii ludzi, z którymi tak wiele nas łączy. Mimo bliskości geograficznej, wschód dalej wydaje się nieodkryty.