Piąta odsłona cyklu Wschód nieznany porusza temat więzi rodzinnych i tego, czym jest dom. W trzech filmach dokumentalnych przedstawione są historie rodzin o różnych narodowościach i doświadczeniach związanych z wojną, migracją czy rozłąką. Filmy dostępne od 20 października do 17 listopada na platformie VOD Ninateka.pl – jak zawsze legalnie, za darmo i bez reklam!
W programie zobaczymy opowieści o losach Tatarów krymskich żyjących na terenie okupowanego Krymu, historię kurdyjsko-ukraińskiej rodziny, która uciekając z wojny w Syrii, trafia na wojnę w Donbasie oraz portret relacji Karaliny i jej babci, która czeka na wnuczkę w wyludnionej białoruskiej wiosce Achaniany. We wszystkich tych historiach na pierwszy plan wysuwa się rodzina – niezwykle bliska sercom bohaterów, niezależnie od odległości, jaka ich z nią dzieli.
PROGRAM PRZEGLĄDU:
Ten deszcz nigdy nie ustanie, reż. Alina Gorlowa, Ukraina/Niemcy/Łotwa/Katar, 2020, 102 min
Urosłam, kiedy spałaś, reż. Marcin Sauter, Polska, 2018, 50 min
Kiedy ten wiatr ustanie, reż. Aniela Gabryel, Polska, 2016, 66 min
Filmy dostępne od 20 października od godz. 20:00 do 17 listopad do godz. 20:00 na darmowej platformie VOD Ninateka.pl
KRÓTKO O FILMACH:
Ten deszcz nigdy nie ustanie, reż. Alina Gorlowa, Ukraina/Niemcy/Łotwa/Katar, 2020, 102 min
Dwudziestoletni Andrij Sulejman zmuszony jest uciec ze swoimi bliskimi z bombardowanej Syrii. Rodzina osiada w małym ukraińskim miasteczku, gdzie wkrótce dopada ich kolejna wojna – ukraińsko-rosyjska. Andrij jest rozdarty między chęcią ucieczki przed wojną a pragnieniem niesienia pomocy jako wolontariusz Czerwonego Krzyża w Donbasie.
Urosłam, kiedy spałaś, reż. Marcin Sauter, Polska, 2018, 50 min
Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów – w kraju pozostała jedna osoba. Reszta klasy wyemigrowała, rozsiani są teraz po całym świecie. Totalitarna Białoruś pustoszeje, wykształceni ludzie z niej uciekają. Absolwenci białoruskich uczelni – młoda inteligencja – szukają szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany, jest podróżą w czasie do krainy dzieciństwa i wspomnień.
Kiedy ten wiatr ustanie, reż. Aniela Gabryel, Polska, 2016, 66 min
Film opowiada o krymsko-tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu. Trudności, jakie dotykają tę rodzinę, dotyczą szerszej społeczności i wywołują silne emocje. Głównym motywem filmu nie jest jednak reżim sam w sobie, ale jego konsekwencje rzutujące na los zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą żyć, kochać i mieć rodzinę.
WSCHÓD NIEZNANY
Cykl będący reakcją na tragiczną sytuację polityczną, która wstrząsnęła całym światem. Jest gestem solidarności i wsparcia FINY i Ninateki, które chcemy również wyrazić przez kulturę i sztukę. Projekt ma na celu przybliżyć twórczość naszych sąsiadów ze wschodniej granicy, co jest okazją do zrozumienia złożoności historycznej danego obszaru, jak i poznania historii ludzi, z którymi tak wiele nas łączy. Mimo bliskości geograficznej, wschód dalej wydaje się nieodkryty.