Wydarzenia
Wschód nieznany #6 | Kino białoruskie online | Ninateka.pl [do 19 grudnia]
02
Grudzień
2022
Pokazy filmowe

Wschód nieznany #6 | Kino białoruskie online | Ninateka.pl [do 19 grudnia]

Bezpłatne wejście

Kolejna odsłona cyklu Wschód nieznany przebiegnie pod znakiem 8. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie! Wybrane produkcje z festiwalowego repertuaru trafią na Ninatekę jako przedłużenie festiwalu w wersji online. W programie znajdą się najnowsze filmy młodych reżyserów zaangażowanych w sytuację społeczno-polityczną w kraju. Ich dzieła są przede wszystkim głosem sprzeciwu wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki i aktem solidarności ze stawiającymi mu opór Białorusinami.

Program

Filmy będą od 21 listopada od godz. 20.00 do 19 grudnia do godz. 20.00 na darmowej platformie VOD www.ninateka.pl.

 

Handbook, reż. Pavel Mozhar, 26 min, 2021, Niemcy/Białoruś

Obserwując ze swojego berlińskiego pokoju to, co dzieje się w rodzinnej Białorusi, reżyser Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

 

Ostatnie lato, reż. Ihar Chyshchenia, 43 min, 2022, Białoruś/Polska

Misza ma 17 lat i ukończył w tym roku prestiżowe liceum przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Zamierza studiować matematykę na BUP. Po nocach pilnie uczy się do egzaminów, a w dzień spotyka się z przyjaciółmi – skaterami na obrzeżach Mińska, gdzie bez wytchnienia ćwiczy nowe sztuczki, spotyka się z dziewczynami i uczestniczy w zawodach skateboardowych. Tymczasem w kraju trwa najgorętszy od niemal 30 lat okres, w którym pandemia koronawirusa nałożyła się na wybory prezydenckie. Wszyscy zdążyli przywyknąć, że wybory na Białorusi są zwykłą formalnością, ale tym razem pojawił się promyk nadziei, że wszystko odbędzie się według nowego scenariusza.

 

Głosy, reż. DocWave, 50 min, 2022, Białoruś/Polska

W sierpniu 2020 roku na schodach Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku zgromadzili się ludzie, by zaprotestować przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Trzymając tabliczki z napisem „Nasz głos został skradziony”, wspólnym śpiewem przeciwstawili się przemocy. Choć władze spacyfikowały to spontaniczne zgromadzenie, wkrótce muzycy zaczęli pojawiać się na marszach protestu w centrach handlowych i w metrze, za każdym razem inspirując ludzi pieśniami o godności, odwadze, losie i wierze Białorusinów. Tak narodził się jeden z symboli białoruskiego ruchu oporu – „Wolny Chór”.

Historię narodzin i działalności „Wolnego Chóru” opowie rodzina Sierdiukow – muzyków i pracowników filharmonii. Młode małżeństwo nie interesowało się zanadto polityką, ale widząc na własne oczy ogromną brutalność systemu wobec pokojowo protestujących rodaków, nie mogło pozostać obojętnym. Małżonkowie zostali jednymi z inicjatorów twórczego sprzeciwu. Po kolejnej akcji wiolonczelista Alaksandr Sierdiukow został zatrzymany w pracy przez służby i skazany na 15 dni aresztu. Po wyjściu na wolność postanowił odejść od aktywizmu i skoncentrować się na rodzinie i rozwijaniu hobby…

 

Jezioro radości, reż. Alaksei Paluyan, 30 min, 2019, Białoruś/Niemcy

W malutkiej białoruskiej wiosce, gdzie czas stanął w miejscu, 9 letnia Jasia przeżywa śmierć swojej matki. Ojciec wysyła ja do internatu. Ale dziewczynka postanawia uciec i wrócić do domu.