Wydarzenia
Z góry widać lepiej. Rozmowa o Kazimierzu Kutzu i pokaz filmu „Milczenie”
17
Październik
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Z góry widać lepiej. Rozmowa o Kazimierzu Kutzu i pokaz filmu „Milczenie”

Zapraszamy na promocję książki śląskiego filmoznawcy, profesora Andrzeja Gwoździa Z góry widać lepiej. Niedokończone rozmowy z Kazimierzem Kutzem. Reżyser, krótko przed śmiercią, w charakterystycznym dla siebie stylu podsumowuje w niej swoją twórczość. Po spotkaniu o książce zostanie pokazany film Kazimierze Kutza Milczenie.

Program

Z góry widać lepiej. Niedokończone rozmowy z Kazimierzem Kutzem Andrzej Gwóźdź

Spotkanie z Autorem poprowadzi Piotr Śmiałowski.

Książka Z góry widać lepiej będzie do nabycia w czasie trwania wydarzenia w kasie kina. To wyjątkowa okazja, ponieważ książka jest na co dzień dostępna wyłącznie na stronie internetowej wydawnictwa, a jej koszt powiększony o koszty wysyłki.

 

okładka książki "Z góry widać lepiej:


Milczenie
, reż. Kazimierz Kutz, 95 min., 1963

Po rozmowie zapraszamy na projekcję filmu Milczenie (1963), jednego z najciekawszych w dorobku Kutza (kopia po rekonstrukcji cyfrowej).

Akcja filmu, zrealizowanego na podstawie powieści Jerzego Szczygła, rozgrywa się na prowincji w 1945 roku. W wyniku głupiego żartu Stach zostaje posądzony przez mieszkańców miasta o zamach na życie ich proboszcza. Kiedy chłopak traci wzrok wskutek wybuchu niewypału, wszyscy biorą to za karę Bożą. Proboszcz, starszy człowiek, pytany o wydarzenie, milczy, choć zdaje sobie sprawę z niewinności chłopca. Stach znajduje wsparcie jedynie u pielęgniarki Kazi, dzięki której odzyskuje chęć do życia.

Zasady bezpieczeństwa

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w Kinie Iluzjon.

 

zdjęcie: fotos z filmu Milczenie | Fototeka FINA