Wydarzenia
Zapraszamy na pierwsze spotkanie klubu filmowego {OD-JAZD}
10
Październik
2022
Pokazy filmowe Spotkania

Zapraszamy na pierwsze spotkanie klubu filmowego {OD-JAZD}

Klub filmowy {OD–JAZD} powraca, a wraz z nim unikalna szansa zobaczenia na dużym ekranie najwybitniejszych i najbardziej poruszających dzieł w historii kinematografii.

 

Zaczynamy od razu najmocniej: od spotkania z być może najbardziej magnetycznym aktorem w historii kina. Legendą, symbolem, ikoną. Jamesem Deanem. I to właśnie w filmie, który uczynił go sławnym,  w kultowym Na wschód od Edenu Elii Kazana.

Kalifornia, niedługo przed I wojną światową. Adam Trask mieszka na farmie wraz dwoma synami, Aronem (Richard Davalos) i Calebem (James Dean). Starszy Aron jest tatusiowym ulubieńcem, synem idealnym, za to zbuntowany Caleb przysparza surowemu ojcu coraz więcej kłopotów. Gdy Adam angażuje się w biznes, który zamiast zysku prowadzi go na skraj bankructwa, Caleb postanawia  samodzielnie zbić majątek, by podźwignąć ojca z kłopotów. Pomaga mu w tym Abra – piękna narzeczona Arona. Ale splot nieszczęśliwych wydarzeń, a także mroczna tajemnica, którą poznał Caleb, prowadzą do tragedii.

Obsypana nagrodami ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści Johna Steinbecka to moralitet o dwoistości ludzkiej natury, a jednocześnie przejmująca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Także roli, jaką w owych poszukiwaniach grają relacje rodzinne. Kreacje aktorskie nominowanego do Oscara 24-letniego Jamesa Deana, Richarda Davalosa, Julie Harris czy nagrodzonej Oscarem za rolę drugoplanową Jo Van Fleet sprawiają, że mimo upływu kolejnych dziesięcioleci historia braterskiej rywalizacji o ojcowską miłość wciąż wzrusza i wciąż zachwyca.

Na czym polega aktorska metoda Jamesa Deana?

Dlaczego stał się ikoną popkultury?

W jaki sposób film Kazana reinterpretuje biblijne archetypy?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszym klubowym ekspertem, Kamilem Kalbarczykiem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Na wschód od Edenu? Chcemy poznać Waszą opinię!

 

Kamil Kalbarczyk – redaktor w czasopiśmie „Ekrany”, krytyk filmowy współpracujący z portalem Filmweb oraz wieloletni prelegent w ramach edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży. Absolwent historii sztuki oraz filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z rewolucją cyfrową i efektami wizualnymi, a także na tematyce aktorstwa i gwiazdorstwa w kinie. Spośród gatunków filmowych najwyżej ceni melodramat i musical. Miłośnik Meryl Streep, psów, animacji Disneya i klasycznego Hollywoodu.

Więcej informacji: Klub Filmowy Od-jazd