Wydarzenia
„Zawód: reporter”, reż. Michelangelo Antonioni | Wieczne lato: wielka przygoda
27
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Zawód: reporter”, reż. Michelangelo Antonioni | Wieczne lato: wielka przygoda

Bezpłatne wejście

Zawód: reporter, reż. Michelangelo Antonioni, 125 min., 1975, Włochy, Francja, Hiszpania (pokaz z lektorem na żywo!)

Reporter telewizyjny, David Locke, przyjeżdża do Afryki, żeby zrealizować film dokumentalny. W hotelu znajduje zwłoki poznanego kilka dni wcześniej biznesmena, Davida Robertsona. Znudzony swoim dotychczasowym życiem, postanawia wykorzystać okazję i przyjąć tożsamość denata, który okazuje się handlarzem bronią, co przynosi Lockowi korzyści finansowe, ale wkrótce też kłopoty.

W filmie reżyser kontynuuje tematy przewijające się w całej swojej twórczości: niemożność ucieczki przed samym sobą, ale też potrzebę definiowania siebie jako jeden z kluczowych motywatorów ludzkich działań. Antonioni sięga po charakterystyczne dla siebie narzędzia filmowe, opowiadając historię przy użyciu zwolnionego tempa, długich panoram i rzadko cedzonych słów. Tworzy przy tym film neo-noir, który przedstawia elementy najbardziej charakterystyczne dla gatunku w krzywym zwierciadle, w niezwykły sposób kreując i utrzymując napięcie oraz atencję widza. Do historii przeszła też słynna siedmiominutowa sekwencja kończąca film wielkiego, włoskiego mistrza.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: kadr z filmu