Wydarzenia
„Zazdrość i medycyna”, reż. J. Majewski | Kino polskie od nowa #9
05
Październik
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Zazdrość i medycyna”, reż. J. Majewski | Kino polskie od nowa #9

Bezpłatne wejście

W cyklu Kino polskie od nowa zapraszamy na pokaz głośnego filmu Janusza Majewskiego Zazdrość i medycyna, a po nim na spotkanie z reżyserem, operatorem Andrzejem Jaroszewiczem, scenografem Januszem Sosnowskim i współautorką kostiumów Ewą Braun.

Zapis spotkania zostanie umieszczony na Ninatece.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu.

Program

GODZ. 18.00 ZAZDROŚĆ i MEDYCYNA, REŻ. JANUSZ MAJEWSKI, 100  MIN, 1973, POLSKA

Tematem Zazdrości i medycyny jest fenomen kobiecości – zjawisko tajemnicze, niezgłębione i wymykające się prostym definicjom, a jednocześnie, mimo pozorów, że jest inaczej, ocierające się o pospolitość. Ewa Krzyżewska, pamiętna barmanka z Popiołu i diamentu Andrzeja Wajdy, w późniejszym o lat piętnaście filmie Janusza Majewskiego gra dojrzałą kobietę, która reprezentuje tę tajemnicę i wciąż wodzi mężczyzn na pokuszenie. Ulegają jej kolejni partnerzy, a skłonny byłby do tego zapewne każdy mężczyzna w miasteczku, w którym toczy się akcja filmu. Uroda i elegancja, sposób poruszania, fascynujące ciało aktorki, pięknie filmowane przez Wiesława Zdorta (operatorem kamery był Andrzej J. Jaroszewicz) – jest tematem i wabikiem filmu.

Majewski, za autorem przedwojennej powieści Michałem Choromańskim, usiłuje sportretować zjawisko kobiecości, może nawet przeniknąć tę tajemnicę, która polega także na tym, że bohaterka Krzyżewskiej mówi niewiele, więc nie zdradza swoich upodobań. Reżyser pokazuje natomiast dokładnie, co dzieje się z jej kolejnymi partnerami, przede wszystkim z wietrzącym zdradę mężem, którego z talentem gra Mariusz Dmochowski. Duszna atmosfera filmu, wiatr, który targa życiem mężczyzn, niczym gwałtowne namiętności uruchamiane przez kobietę, doprowadzają w końcu do katastrofy. Medycyna, która ma być przeciwwagą dla tych żywiołów, ze swoją suchą diagnozą przypadłości bohaterów, nie tłumaczy ludzkich postępków. Bohater Andrzeja Łapickiego, zdystansowanego do wydarzeń lekarza i zdobywcy kobiet, też wpada w zastawioną pułapkę. Jednocześnie film Majewskiego wręcz drobiazgowo portretuje przedwojenny świat. Wystrój wnętrz, kostiumy bohaterów, uchwycone tu z miłością dla detalu, to konkret przeciwstawiony szalejącym namiętnościom.

 

godz. 19.45 Spotkanie po filmie

Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z reżyserem Januszem Majewskim, operatorem Andrzejem Jaroszewiczem, scenografem Januszem Sosnowskim i współautorką kostiumów Ewą Braun.

 

Janusz Majewski – reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta i wykładowca. W latach 1983–1990 Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 Honorowy Prezes Stowarzyszenia. W latach 1969–1991 wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Jacek Koprowicz, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Andrzej J. Jaroszewicz – operator filmowy (m.in. Diabeł, Na srebrnym globie, Opętanie, Borys Godunow, Błękitna nuta, Szamanka, wszystkie w reż. Andrzeja Żuławskiego, Noc poślubna w biały dzień Jerzego Gruzy, Dekalog VIII Krzysztofa Kieślowskiego, Nie ma zmiłuj Waldemara Krzystka, Quo vadis Jerzego Kawalerowicza). Profesor łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

Janusz Sosnowski – scenograf telewizyjny, filmowy i teatralny (m.in. Seksmisja, Kingsajz, oba w reż. Juliusza Machulskiego, Quo vadis Jerzego Kawalerowicza, Syberiada polska Janusza Zaorskiego, musical Metro). Profesor łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ewa Braun – autorka kostiumów i scenografii do wielu filmów, w tym dekoracji wnętrz do Listy Schindlera Stevena Spielberga, za co otrzymała Oscara. Współpracowała z Januszem Majewskim, Tadeuszem Konwickim, Krzysztofem Zanussim, Agnieszką Holland i Andrzejem Wajdą. Profesorka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Zazdrość i medycyna, reż. J. Majewski, prawa: WFDiF /po Studiu Filmowym “Tor”/, źródło: Fototeka FINA