Wydarzenia
Zbigniew Namysłowski Recomposed | JAZZ.PL | Ninateka.pl
09
Wrzesień
2022
Muzyka na żywo

Zbigniew Namysłowski Recomposed | JAZZ.PL | Ninateka.pl

Bezpłatne wejście

W najbliższej odsłonie cyklu Jazz.PL w studiu Polskiego Radia S-3 wystąpi muzyczne rodzeństwo – wokalistka Mary Rumi i grający na puzonie Jacek Namysłowski, czyli dzieci legendarnego saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego, który zmarł 7 lutego br. W programie koncertu znajdą się utwory z repertuaru mistrza polskiego jazzu, ale także autorskie kompozycje Mary i Jacka. Transmisja w najbliższy piątek, 9 września, od godz. 18.00 w portalu Ninateka.pl.

Koncert powstał na specjalne zamówienie Programu 2 Polskiego Radia. Repertuar, który zaprezentują Mary Rumi (Maria Rumińska) i Jacek Namysłowski, przygotowywany był od blisko półtora roku – to m.in. piosenki Zbigniewa Namysłowskiego zaaranżowane przez jego syna na duży zespół jazzowy.

– Usłyszymy dobrze znane utwory, jak „Sprzedaj mnie wiatrowi”, ale również instrumentalne kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego, do których tekst dopisała Mary Rumi, a także jej własne piosenki. Materiał zarejestrowany został na wydanej niedawno płycie „Depressed Lady”, czyli fonograficznym debiucie jazzowym Mary Rumi – wyjaśnia Andrzej Zieliński, gospodarz koncertu – jeden z kuratorów jazzowego cyklu radiowej Dwójki.

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, rozpoznawalny i ceniony na całym świecie wybitny saksofonista, kompozytor i lider wielu zespołów. Nagrywał m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem. Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później – jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego, na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista. Nagrał kilkadziesiąt płyt – zarówno jako lider, jak i muzyk sesyjny.\

Informacje

Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu.

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Na zdjęciu: Mary Rumi, mat. prasowe