Wydarzenia
„Zdążyć przed Panem Bogiem”, reż. A. Brzozowski | 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
19
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Dorośli Grupy zorganizowane Młodzież

„Zdążyć przed Panem Bogiem”, reż. A. Brzozowski | 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Bezpłatne wejście

W 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie przypominamy telewizyjny spektakl z 1981 roku, według słynnego reportażu Hanny Krall, w reżyserii wybitnego dokumentalisty Andrzeja Brzozowskiego.

Seans będzie poprzedzony krótką prelekcją dr. Mikołaja Mirowskiego (redaktora naczelnego kwartalnika „Pleograf” wydawanego przez FINA).

Zdążyć przed Panem Bogiem, reż. Andrzej Brzozowski, 63 min, 1981, Polska

Przedstawienie naśladuje konstrukcję reportażu Krall – toczy się w konwencji rozmowy współczesnej dziennikarki (Elżbieta Kępińska) z Markiem Edelmanem (Zbigniew Zapasiewicz), który, czterdzieści lat po wydarzeniach, opowiada jej o przebiegu powstania w warszawskim getcie. Rozmowa jest bardzo dramatyczna – Edelman mówi o desperacji tych, którzy podjęli walkę, zdając sobie sprawę, że nie zdołają wygrać starcia z Niemcami i czeka ich śmierć. Zarazem jednak przedstawia sytuację Żydów w warszawskim getcie wywożonych masowo do obozów i tam uśmiercanych. Udział w powstaniu był więc gestem wielkiej odwagi, ale zarazem wyborem bardziej godnej śmierci, z bronią w ręku.

Aktorzy zazwyczaj filmowani są w miejscach, w których toczyły się powstańcze walki w 1943 roku. Oglądamy je, a zarazem Warszawę lat osiemdziesiątych. Drugi wątek bowiem stanowi współczesne życie bohatera, który jako jeden z niewielu ocalał, a po wojnie został lekarzem. Edelman bywa więc także w szpitalu, gdzie współcześnie toczy boje o swoich pacjentów. Stąd tytuł spektaklu – wyraz dewizy życiowej bohatera, który odnalazł swoje powołanie w walce o ludzkie życie.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja grupowa: bog@fina.gov.pl.