Wydarzenia
Zestaw krótkich filmów o Krakowie | Święto Niemego Kina | Dzień #3
21
Październik
2023
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

Zestaw krótkich filmów o Krakowie | Święto Niemego Kina | Dzień #3

W roku 1929, w Poznaniu odbyła się PWK – Powszechna Wystawa Krajowa. Była to ogromna wystawa zorganizowana z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości, podczas której zaprezentowano rozwój i osiągnięcia młodego państwa niemal we wszystkich dziedzinach. Władze Krakowa zamówiły filmy promujące miasto, które wyświetlane były podczas wystawy. Ich twórcą był Szczęsny Mysłowicz – filmowiec z Krakowa, założyciel Instytutu Filmowego „Lumen”, producent także wielu innych filmów dokumentalnych o Krakowie i okolicach.

Podczas tegorocznego Święta Niemego Kina zaprezentujemy cztery spośród filmów przygotowanych na PWK. Wszystkie zostaną wyświetlone z kopii 16 mm, wykonanych w 1961 roku z materiałów archiwalnych FINA.

Program

Krakowska miejska straż pożarna, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Krakowska miejska kolej elektryczna, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Planty krakowskie, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

Lajkonik, reż. Szczęsny Mysłowicz, Polska 1929

 

Muzyka na żywo: Aga Derlak Trio

Aga Derlak Trio to laureaci nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Trio powstało w grudniu 2012 roku. Skład współtworzą: kontrabasista Michał Kapczuk oraz Szymon Madej – perkusja. Trio ma na swoim koncie osiągnięcia na najważniejszych konkursach w Polsce i zagranicą. Są laureatami Jazz Juniors (2013) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2013). Trio ma na swoim koncie dwa albumy, First Thought w 2015 oraz Healing w 2017 dla słowackiej wytwórni Hevhetia.

 

Ilustracja: kadr z filmu Lajkonik, reż. Szczęśny Mysłowicz