Wydarzenia
„Zezowate szczęście”, reż. A. Munk | Klub Filmowy {OD-JAZD}
21
Luty
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Zezowate szczęście”, reż. A. Munk | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Zezowate szczęście Andrzeja Munka poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie dyskusja z udziałem historyka i publicysty dr Mikołaja Mirowskiego.

Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk, 107 min., 1960, Polska

Jan Piszczyk to największy pechowiec polskiego kina. Od wczesnego dzieciństwa stara się jak najlepiej dopasować do aktualnych tendencji społecznych i politycznych – niestety, za zmieniającym się światem niełatwo nadążyć, a kolejne próby sprostania jego wymaganiom układają się w pasmo niepowodzeń i kompromitacji. Wreszcie, wraz z nastaniem PRL, która systemowo premiuje oportunizm, wydaje się, że los w końcu się do Piszczyka uśmiechnął. Nie na długo.
Film o tragikomicznych przygodach Jana Piszczyka to obowiązkowa pozycja wśród dokonań polskiej kinematografii. Kwintesencja postalinowskiej odwilży w kinie, nietypowa podróż przez polską historię, opowiedziana w formie umiejętnej gry z filmowymi konwencjami. Andrzej Munk rozlicza się z narodowymi mitami, a ostrze satyry uderza tak celnie, że śmiech zamiera nam na ustach.

Dyskusja po filmie

Jaką rolę w polskiej kinematografii odegrała twórczość Andrzeja Munka?
Jak za pomocą języka kina sportretować oportunistę?
Czy Munk, chcąc pokazać niewolnika idealnego, sam nie zbliżył się do oportunizmu, atakując tych, którzy przegrali?
Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mikołajem Mirowskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Zezowate szczęście? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.

Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Zezowate szczęście