Wydarzenia
„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. I. Cylik | Ukraina. Duch i walka | Dzień #2
25
Luty
2023
Pokazy filmowe

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, reż. I. Cylik | Ukraina. Duch i walka | Dzień #2

Bezpłatne wejście

Przegląd filmowy Ukraina. Duch i walka rozpoczyna się w rocznicę rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów. Przez trzy dni zaprezentowana zostanie szeroka panorama ukraińskiego kina ostatnich lat, które podjęło się takich tematów, jak aneksja Krymu, wojna w Donbasie, a także obecnie trwające starcie z Rosją.

Drugiego dnia przeglądu zapraszamy na film Ziemia jest niebieska jak pomarańcza Iryny Cylik. Wstęp bezpłatny – prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony na końcu tego artykułu.

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Cylik, 74 min, 2020, Ukraina

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Jak zobrazować wojnę poprzez fikcję? Czy sztuka jest najlepszym sposobem na zachowanie człowieczeństwa w kompletnie odczłowieczonej rzeczywistości? Dla Anny i jej rodziny kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność miejsca, prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony poniżej.

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. I. Cylik