Wydarzenia
Ziemia Obiecana | Andrzej Wajda. Urodziny mistrza
06
Marzec
2021
Pokazy filmowe

Ziemia Obiecana | Andrzej Wajda. Urodziny mistrza

Z okazji przypadającej 6 marca 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy zapraszamy do Kina Iluzjon na specjalny pokaz Ziemi obiecanej (1975), spełnionego marzenia Mistrza o amerykańskim filmie w polskim kinie.

Ziemia Obiecana, reż. Andrzej Wajda, 179 min., 1975, Polska

Ta znakomita adaptacja powieści Władysława Reymonta stanowi przykład Wajdowskiego (od)czytania klasyki, które nie tylko poprawia literacki pierwowzór, ale też wpisuje go we współczesny kontekst, stąd opowieść o rodzącym się na przełomie XIX i XX wieku drapieżnym kapitalizmie jest jednocześnie komentarzem do nuworyszowskiej, pozbawionej wartości Polski gierkowskiej. Zrealizowane z inscenizacyjnym rozmachem wielowymiarowe kino: film kumpelski, kostiumowe buddy movie, którego bohaterowie dla osiągnięcia celu poświęcą wszystko – poza przyjaźnią. Opowieść o traconych złudzeniach, także tych, że niektóre nacje są lepsze od innych, podczas, gdy chciwość i żądza pieniądza są ponadnarodowe.

Dzieło zbiorowe ekipy marzeń – począwszy od znakomitej, wielopokoleniowej obsady aktorskiej (na czele z trójką wspaniałych: Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem) poprzez operatorów (Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski) po kompozytora Wojciecha Kilara.

Arcydzieło polskiego kina, nominowany do Oscara laureat licznych nagród (m.in. Złotych Lwów) i jeden z ulubionych filmów samego Andrzeja Wajdy.