Wydarzenia
Zwyczajny kraj | Teraz-wtedy ONLINE
10
Luty
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Zwyczajny kraj | Teraz-wtedy ONLINE

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na kolejne internetowe spotkanie z polskim dokumentem w ramach cyklu Teraz-wtedy online. Tym razem pokażemy wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Visions du Réel”) Zwyczajny kraj Tomasza Wolskiego – niecodzienny obraz życia w PRL „z punktu widzenia oficera SB”.

Po projekcji w Ninatece zapraszamy na spotkanie z reżyserem na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć film Z punktu widzenia nocnego portiera Krzysztofa Kieślowskiego z 1999 roku.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

godz. 19.00 TERAZ – Ninateka

Zwyczajny kraj, reż. Tomasz Wolski, 2020, 52 min.

Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicach, w sklepach. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Nagrywali spotkania kochanków w hotelach. Rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując, łamali przesłuchiwanych i zmuszali ich do współpracy.

Zwyczajny kraj to film found footage, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w nieoczywisty sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski. Portret chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, narastającą z każdą minutą, aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela.

 

godz. 20.00 ROZMOWA Z TOMASZEM WOLSKIM – FB FINA Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserem filmu Zwyczajny kraj, Tomaszem Wolskim, poprowadzi Kaja Klimek. Zachęcamy do udziału w rozmowie poprzez zadawanie pytań w komentarzach!

 

godz. 21.00 WTEDY – Ninateka

Z punktu widzenia nocnego portiera, 1977, reż. Krzysztof Kieślowski, 16 min.

„Każdy człowiek ma do czegoś zamiłowanie. Ja mam zamiłowanie do kontroli”. Portretując zakładowego wartownika otwarcie czerpiącego satysfakcję z nękania innych, Krzysztof Kieślowski pokazuje w swoim głośnym dokumencie wstrząsający przykład osobowości autorytarnej.

 

fot. kadr z filmu Zwyczajny kraj, reż. Tomasz Wolski