Wydarzenia
„Życie rodzinne”, reż. K. Zanussi | Kino polskie od nowa #2
09
Luty
2023
Pokazy filmowe Spotkania

„Życie rodzinne”, reż. K. Zanussi | Kino polskie od nowa #2

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu Kino polskie od nowa. Pokażemy film Krzysztofa Zanussiego z 1971 roku Życie rodzinne. Po pokazie rozmowa z Mają Komorowską i Danielem Olbrychskim.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz, który zostanie zamieszczony w tym artykule.

Program

godz. 18.00 Życie rodzinne, reż. Krzysztof Zanussi, 88 min, 1971, Polska

 

Dramatyczna sytuacja przedwojennego fabrykanta, którego dom i majątek stopniowo popada w ruinę, skontrastowana z pospolitością Polski lat siedemdziesiątych. Studium rodziny prezentowanej w bliskich planach, a postawionej w sytuacji, kiedy najbliżsi stają się przekleństwem dla siebie nawzajem. Wielka rola Jerzego Kreczmara grającego ojca rodu. Fantastyczny Daniel Olbrychski jako jego syn, uciekający przed rodzinną rzeczywistością, porywająca Maja Komorowska w roli zatracającej się w uciechach życia córki i Halina Mikołajska jako wegetująca u ich boku ciotka. Jan Nowicki w roli postronnego obserwatora rodzinnego dramatu. Aktorski koncert i reżyserski kunszt. Być może najlepszy film Krzysztofa Zanussiego, ze świetnymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego.

 

godz. 19.30 Rozmowa z Mają Komorowską i Danielem Olbrychskim

 

Krzysztof Zanussi – wybitny reżyser filmowy. Zdobył renomę intelektualisty, artysty dotykającego problemów dobra i zła, pytającego o istnienie Boga. Zainteresowania te widoczne są od zarania jego twórczości, najpełniej wyraziły się w takich obrazach jak Struktura kryształu, Życie rodzinne, Za ścianą, Iluminacja, Barwy ochronne, Spirala, Kontrakt, Constans czy Imperatyw. Dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: za Barwy ochronne (1976) i Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000).

 

Maja Komorowska – wybitna aktorka teatralna i filmowa, początkowo związana z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, potem z Teatrem Współczesnym Erwina Axera, stworzyła kreacje w spektaklach Krystiana Lupy. Rola w Życiu rodzinnym była jej debiutem filmowym, wkrótce zagrała w Za ścianą. Występowała niemal w każdym filmie Krzysztofa Zanussiego. Za role w jego Bilansie kwartalnym (1975) i  Cwale (1996) otrzymała nagrody za role pierwszoplanowe na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zagrała także w Weselu i Pannach z Wilka Andrzeja Wajdy oraz w Dekalogu I Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Daniel Olbrychski – wybitny aktor filmowy, stworzył 180 ról filmowych i telewizyjnych. Grał w obrazach Janusza Morgensterna, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana i Andrzeja Wajdy. Takie kreacje jak Azja Tuhajbejowicz czy Andrzej Kmicic, stworzone u Hoffmana, czy w Brzezinie, Krajobrazie po bitwie, Weselu, Ziemi obiecanej i Pannach z Wilka u Wajdy – to wybitne osiągnięcia aktorskie, kamienie milowe w historii polskiego i światowego kina.

 

14 lutego w serwisie Ninateka.pl, razem z rejestracją rozmowy z naszymi gośćmi, zaprezentujemy dwa inne filmy Krzysztofa Zanussiego: Zaliczenie i Za ścianą.

Wstęp

Wstęp bezpłatny, aby mieć pewność miejsca, należy wypełnić poniższy formularz.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

O cyklu Kino polskie od nowa

Kino polskie od nowa to cykl pokazów polskich filmów i spotkań z ich twórcami. Od nowa, bo na klasyczne filmy chcemy spojrzeć z nowej perspektywy, przypomnieć te, o których z różnych powodów zapomniano, czy zaprezentować niedawne premiery.

 

Ilustracja: fotos z filmu Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego, Fototeka FINA