Wydarzenia
Życie rodzinne | Sukienka na zmianę
28
Październik
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Życie rodzinne | Sukienka na zmianę

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na inaugurację cyklu pokazów poświęconych kostiumowi w polskim filmie. Jego kuratorką jest Jagoda Murczyńska – kulturoznawczyni, psycholożka, doktorantka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Współorganizatorka festiwalu kina Azji Pięć Smaków, autorka tekstów krytycznofilmowych. Zajmuje się teorią mody, kostiumem filmowym, kinem Japonii i Azji Południowo-Wschodniej.

Życie rodzinne, reż. Krzysztof Zanussi, 1971, 89 min.

Film Zanussiego to, jak pisał Tadeusz Szczepański, „godny Viscontiego malowniczy obraz zepchniętej na ubocze i zapomnianej, bo oficjalnie wyklętej warstwy społecznej, czyli przedwojennego mieszczaństwa”. Opowiada o żyjącym i pracującym na Śląsku młodym inżynierze Wicie (Daniel Olbrychski), który po latach nieobecności wraca do zrujnowanego domu rodzinnego pod Warszawę. Skonfrontowany ze stojącym u progu starości ojcem, siostrą i ciotką, z którymi dawno zerwał wszelkie związki, zaczyna rozumieć, jak trudno jest oderwać się od swoich korzeni.

Życie rodzinne jest jednocześnie mocnym ekranowym debiutem zarówno Mai Komorowskiej, która rozstała się właśnie z teatrem Grotowskiego, jak i światowej sławy polskiej kostiumografki, Anny Biedrzyckiej-Sheppard, spod której ręki wyszły stroje, dodające postaci granej przez Maję Komorowską tak charakterystycznego rysu i czyniąc ją niezpomnianą.

Wstęp

Wstęp jest wolny. Liczba miejsc ograniczona (30).

Pamiętaj, aby wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia (pobierz).

Zasady bezpieczeństwa

Drodzy Goście,

dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA

– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA

– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA

– szatnia jest nieczynna do odwołania

– zachowuj dystans od pozostałych gości

– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA

– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

 

Zdjęcie: fotos z filmu Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego, Fototeka FINA