Aktualności
Festiwal Tyrmanda
Data publikacji: 28 / 09 / 2020

Festiwal Tyrmanda

Czwarta edycja Festiwalu Teologii Politycznej odbędzie się w tym roku wyłącznie online. Seria spotkań będzie poświęcona życiu i twórczości pisarza. FINA jest partnerem wydarzenia

Warszawski Festiwal Leopolda Tyrmanda to cykl trzech spotkań poświęconych życiu i twórczości znamienitego pisarza. Każde ze spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura prozy Tyrmanda w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Jacka Braciaka, Andrzeja Ferenca i Andrzeja Mastalerza.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą online w kolejne środy: 30 września, 7 października oraz 14 października.

Transmisja każdego spotkania rozpoczyna się o godz. 19.00. Z uwagi na pandemię spotkania odbywają się wyłącznie online! Streamingi ze spotkań będą udostępniane na kanale facebokoowym FINA Wałbrzyska 3/5.

 

TYRMAND. BIKINIARZ (30 września 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

– Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

– Marcin Kowalczyk – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor książki Tyrmand karnawałowy.

– Paweł Brodowski – krytyk muzyczny, redaktor naczelny wydawanego od ponad pół wieku magazynu „Jazz Forum”, w młodości gitarzysta basowy m.in. w zespole Czesława Niemena Akwarele, z którym nagrał album Dziwny jest ten świat.

Prozę przeczyta czyta Jacek Braciak – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w latach 1990–2015 związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik 1954 (reż. Jerzy Zalewski).

Wydarzenie online na Facebooku

 

TYRMAND. PISARZ (7 października 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Autor m.in. przetłumaczonej na dziewięć języków sztuki Norymberga, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry.

Dariusz Gawin – historyk idei i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, redaktor miesięcznika „Odra”, kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, autor kilkunastu biografii, w tym Leopolda Tyrmanda Zły Tyrmand.

Prozę przeczyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Zły (reż. Jerzy Sztwiertnia).

Wydarzenie online na Facebooku

 

TYRMAND. KONWERTYTA (14 października 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

– Mateusz Werner – filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Katarzyna Kwiatkowska-Gawęcka – pisarka, bajkopisarka, dokumentalistka, scenarzystka. Autorka m.in. cyklu bajek animowanych dla dzieci zatytułowanych Przytulak. Realizator filmów i reportaży dokumentalnych dla I programu TVP, TVP Polonia (w tym Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda). Współautorka książki o amerykańskich losach Leopolda Tyrmanda Tyrmand i Ameryka.

Maciej Gawęcki – dr nauk med. w dziedzinie okulistyki; zajmuje się chirurgią okulistyczną i diagnostyką. Autor licznych publikacji dotyczących leczenia chorób oczu, w tym podręcznika praktycznego z tego zakresu. Współautor książki Tyrmand i Ameryka.

Prozę przeczyta Andrzej Mastalerz – aktor teatralny i filmowy, reżyser, występował na deskach Teatru Studio, Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego w Warszawie. Po dyskusji wyświetlany będzie film Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda (reż. Stefan Chazbijewicz).

Wydarzenie online na Facebooku