Aktualności
Film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
Data publikacji: 14 / 12 / 2020

Film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez Mariusza Wilczyńskiego została uznana najlepszym filmem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film będący koprodukcją FINA to pierwsza animacja wyróżniona tym tytułem

Pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez Mariusza Wilczyńskiego została uznana najlepszym filmem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film będący koprodukcją FINA to pierwsza animacja wyróżniona tym tytułem.

Wielką Nagrodę „Złote Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.

Kronika dzieciństwa i młodości

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. To pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Filmy nagrodzone w Gdyni

Festiwal odbywał się on-line w dniach 8-12 grudnia 2020 roku w Gdyni.

Nagrodę „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu Sweat otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

Nagrodę „Złoty Pazur” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu Magnezja, otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Nagrody indywidualne

Magnus von Horn za reżyserię filmu Sweat

Piotr Domalewski za scenariusz do filmu Jak najdalej stąd

Jan Holoubek za debiut reżyserski za film 25 lat niewinności

Michał Dymek za zdjęcia do filmu Sweat

Hania Rani za muzykę do filmu Jak najdalej stąd

Marek Warszewski za scenografię do filmu Magnezja

Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie Zabij to i wyjedź z tego miasta

Agnieszka Glińska za montaż filmu Sweat

Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu Magnezja

Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu Magnezja

Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Sweat

Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa

Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie Sweat

Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie 25 lat niewinności

Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie Jak najdalej stąd

„Platynowe Lwy”, nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

Konkursy towarzyszące

Nagrodę za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film Ostatni Komers.

Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film Alicja i żabka.

Swoją nagrodę przyznało też Jury Młodych (wyłonione spośród uczestników i uczestniczek konkuru Skrytykuj!), nad którym pieczę sprawowała FINA. Najlepszym filmem z konkursu głównego i konkursu filmów mikrobudżetowych 45. FPFF uznało ono film Ostatni komers Dawida Nickela.

 

A to rozmowa Studia Filmoteki Szkolnej z Mariuszem Wilczyńskim, reżyserem filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta:

 

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Zabij to i wyjedź z miasta, reż. Mariusz Wilczyński