Pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez Mariusza Wilczyńskiego została uznana najlepszym filmem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film będący koprodukcją FINA to pierwsza animacja wyróżniona tym tytułem.
Wielką Nagrodę „Złote Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.
Kronika dzieciństwa i młodości
Animacja Mariusza Wilczyńskiego to przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. To pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.
Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Filmy nagrodzone w Gdyni
Festiwal odbywał się on-line w dniach 8-12 grudnia 2020 roku w Gdyni.
Nagrodę „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu Sweat otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.
Nagrodę „Złoty Pazur” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu Magnezja, otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.
Nagrody indywidualne
Magnus von Horn za reżyserię filmu Sweat
Piotr Domalewski za scenariusz do filmu Jak najdalej stąd
Jan Holoubek za debiut reżyserski za film 25 lat niewinności
Michał Dymek za zdjęcia do filmu Sweat
Hania Rani za muzykę do filmu Jak najdalej stąd
Marek Warszewski za scenografię do filmu Magnezja
Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie Zabij to i wyjedź z tego miasta
Agnieszka Glińska za montaż filmu Sweat
Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu Magnezja
Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu Magnezja
Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Sweat
Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa
Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie Sweat
Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie 25 lat niewinności
Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie Jak najdalej stąd
„Platynowe Lwy”, nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.
Konkursy towarzyszące
Nagrodę za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film Ostatni Komers.
Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film Alicja i żabka.
Swoją nagrodę przyznało też Jury Młodych (wyłonione spośród uczestników i uczestniczek konkuru Skrytykuj!), nad którym pieczę sprawowała FINA. Najlepszym filmem z konkursu głównego i konkursu filmów mikrobudżetowych 45. FPFF uznało ono film Ostatni komers Dawida Nickela.
A to rozmowa Studia Filmoteki Szkolnej z Mariuszem Wilczyńskim, reżyserem filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta:
Ilustracja: kadr z filmu Zabij to i wyjedź z miasta, reż. Mariusz Wilczyński