Aktualności
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny partnerem 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Data publikacji: 29 / 05 / 2023

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny partnerem 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

FINA zaprasza na szereg wydarzeń, które odbędą się podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. pokazy zrekonstruowanych filmów, retro-bajki, debatę „Uwalniamy Obrazy!”, a także koncert „Retroteka z FINĄ” (Młynarski/Masecki/Markowicz). Wielkie święto kina trwa w Krakowie od 28 maja do 4 czerwca

Uwalniamy obrazy! Debata oraz pokaz filmów zdigitalizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

2 czerwca, godz. 18.00, Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, Kraków

Wstęp wolny

 

W programie znajdą się: Meir Ezofowicz Józefa Ostoi-Sulnickiego (1911) wczesna produkcja wytwórni Sfinks, będąca adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej. Do dziś zachowały się fragmenty filmu, odnalezione w 1961 i 1970 w rosyjskim archiwum Gosfilmofond. Muzykę na żywo do filmu wykona skrzypek Stanisław Słowiński.

Projekcje przedwojennych dzieł uzupełnią współczesne filmy wyprodukowane w łódzkim Studiu Małych Form Se-Ma-For, w którym obok filmów animowanych powstawały filmy krótkometrażowe.W ramach przeglądu zaprezentujemy: Ambulans Janusza Morgensterna (1961), dotykający rzadko podejmowanego wątku niemieckiej okupacji – zagłady żydowskich dzieci oraz Cmentarz Remu Edwarda Etlera (1961) będący na poły dokumentalną impresją z zabytkowych wnętrz Synagogi Remu w Krakowie. Muzykę do obydwu filmów napisał Krzysztof Komeda.

Po projekcji odbędzie się debata o ochronie dziedzictwa narodowego, rekonstrukcji i digitalizacji oraz wykorzystaniu archiwaliów w filmach dokumentalnych.

Udział w debacie wezmą Robert Kaczmarek dyrektor FINA, dr Mateusz Werner krytyk filmowy, filozof kultury, dr Marcin Borchardt reżyser, filmoznawca. Prowadzenie debaty Tomasz Piechal, FINA.

 

 

Retroteka z FINĄ – koncert Młynarski/Masecki/Markowicz

Piątek, 2 czerwca, godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuki 1, ul. Rajska 12

Wstęp z akredytacjami

 

Spotkanie z kulturą żydowską. Trio Młynarski / Masecki / Markowicz przeniesie nas do warszawskich teatrów i rewii międzywojnia. Usłyszymy repertuar autorstwa największych twórców międzywojennej, polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak Henryk Wars, Zygmunt Białostocki, Marian Hemar czy Emmanuel Schlechter. Tym razem są to piosenki z zaginionego świata polskich Żydów. Zabawne szmoncesy, poruszające ballady oraz klezmerski jazz przywołują pamięć o ludziach i świecie, którego już nie ma, a który ożywa na moment podczas koncertu.

Po koncercie, podczas Gali Industry wręczone zostaną nagrody dla najlepszych projektów prezentowanych podczas tegorocznych  pitchingów: Animated in Poland, Docs to Go!, Docs to Start.

 

Retro-Bajki dla najmłodszych

Sobota 3 czerwca, godz. 11.00 Kino Mikro, Juliusza Lea 5 

Sobota 3 czerwca, godz. 14.30 Kino Sfinks, Os. Górali 5

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na familijny pokaz filmowy Retro-Bajki. Dobromiła Wrońska, kierownik działu edukacji filmowej FINA, oprowadzi nas po świecie kultowych polskich animacji dla dzieci.  Katarynka (1956), Zaczarowany Ołówek (1963-1977), Gapiszon (1964-1966), Kot Filemon (1972-1974) oraz Miś Uszatek  (1980) zabiorą nas do czasów dzieciństwa naszych rodziców, babć, dziadków. Poznać będzie można różne sposoby animacji filmowej, a przede wszystkim zatrzymać się i wrócić do beztroskich chwil dzieciństwa.

 

plakat pokazu bajek

 

pokaz filmu Fantastyczny Matt Parey, reż. Bartłomiej Paduch (po seansie spotkanie z reżyserem)

Wtorek 30 maja, godz. 15.30 MOS, ul. Rajska 12

Piątek, 2 czerwca, 20.30, Agrafka, ul. Krowoderska 8

Wstęp biletowany

 

W ramach cyklu Panorama polskiego dokumentu zobaczymy film Fantastyczny Matt Parey w reżyserii Bartka Paducha, którego koproducentem jest FINA.

 

Trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem kultowej „Fantastyki”, stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Teksty słali do niego ludzie z całej Polski. Gdyby nie on, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy Wiedźmina czy nagrodzonej Oscarem Katedry Tomasza Bagińskiego.