Wydarzenia wymagające rejestracji
Szczegóły na stronach Filmoteki Szkolnej oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
I. Wirtualna Filmowa Gra Miejska – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w tarapatach. Historia (nie)prawdziwa
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu ktoś wykradł dyski z kopiami festiwalowych filmów. Brak niektórych premier, na dodatek wykradziono dostęp do platform streamingowych. Drugi dzień Festiwalu w toku, jesteśmy o krok od tragedii, napięcie rośnie. Wszystko wskazuje, iż w sprawę zamieszany jest wielki boss mafii. Czy uda się uratować Festiwal przed skandalem na skalę światową? Dołącz do ekipy próbującej odnaleźć zaginione dyski a także rozpoznać i odnaleźć przestępców!
Do zespołu rekrutujemy najlepszych z całej Polski. Pracujemy zdalnie, dołącz do nas, jeśli wiesz jak poruszać się w internetach i zależy Ci na kinie! Tegoroczna filmowa gra miejska przenosi się tak jak wszystkie działania do Internetu. Zapraszamy do zdalnego udziału w rozwiązaniu zagadki, na co będziecie mieli tylko 2 godziny.
Przed uczestnikami/uczestniczkami postawione zostaną zadania związane z filmami z pakietu Filmoteki Szkolnej jaki i tytułami znanymi z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zadania opierać się będą na współpracy i kreatywności uczestników/uczestniczek.
Kiedy? Środa, 9 grudnia, g. 10:00-12:00.
Gdzie? platforma ZOOM.
Dla kogo? Klasy 7-8 SP i szkoły ponadpodstawowe. Zgłoszenia otwarte zarówno dla zorganizowanych grup jak i pojedynczych uczniów.
II. Studio Filmoteki Szkolnej (2 warianty)
Dla grup
Kto pracuje w redakcji i czym się zajmuje? Co to jest wywiad? Jak skutecznie pytać? Między innymi tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów Studia Filmoteki Szkolnej. Zajęcia pokażą młodym na czym polega zawód dziennikarza, operatora obrazu, realizatora dźwięku i montażysty. Uczestnicy będą trenować m.in dykcję i wystąpienia przed kamerą (tym razem tylko tą w komputerze lub telefonie). Porozmawiamy też o wpadkach dziennikarskich – na co uważać, jak uniknąć problemów i jak sobie z nimi radzić.
Kiedy? Piątek, 11 grudnia, g. 10:30-12:30 (grupa 1) oraz 13:00-15:00 (grupa 2).
Gdzie? platforma ZOOM.
Dla kogo? Klasy 7-8 SP. Zgłoszenia otwarte zarówno dla zorganizowanych grup jak i pojedynczych uczniów w miarę dostępnych miejsc.
Dla uczestników indywidualnych, którzy będą przeprowadzać wywiady z gośćmi festiwalu
Jak nagrać wywiad? Gdzie szukać ciekawych tematów? Co to jest stand up, przebitka, czy surówka? Między innymi tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów Festiwalowego Studia Filmoteki Szkolnej. Podczas warsztatów powstaną wywiady, przygotowane i zrealizowane przez uczniów, które zostaną udostępnione na kanale YouTube i w mediach społecznościowych Filmoteki Szkolnej oraz na stronach 45. FPFF w Gdyni. Zajęcia skierowane są do osób, które swoje przyszłe zawodowe życie planują związać właśnie z dziennikarstwem, ale też tych, którzy są po prostu ciekawi telewizyjnych kulis.
Kiedy? Od piątku 4 grudnia do 11 grudnia
Gdzie? m.in. platforma ZOOM.
Dla kogo? Uczniowie szkół ponadpodstawowych – maksymalnie 2 z jednej szkoły.
III. Debaty Skrytykuj! po projekcjach tytułów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych
BLOK 1.
Cztery filiżanki kawy lub trzy, Sukienka, Alicja i żabka, Hi, how are you. Bezpośrednio po bloku filmowym dyskusję z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami poprowadzą krytycy filmowi – Kaja Klimek i Adam Kruk
BLOK 2.
Maria nie żyje, Noamia, Mother Dear, Dalej jest dzień. Bezpośrednio po bloku filmowym dyskusję z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami poprowadzą krytycy filmowi – Kaja Klimek i Adam Kruk.
Kiedy? Wtorek, 8 grudnia (blok 1) oraz czwartek, 10 grudnia (blok 2), g. 9:00-11:30.
Gdzie? Platforma ZOOM (debaty), platforma FPFF (filmy).
Dla kogo? Szkoły ponadpodstawowe. Przed zgłoszeniem grupy, prosimy o przeczytanie opisów filmów prezentowanych w danym bloku, które dostępne są TUTAJ.
Wydarzenia otwarte
Olimpijski poziom produkcji filmowej
Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Włodarskim z Lava Films, producentem takich filmów, jak Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz Sweat w reżyserii Magnusa von Horna (filmy zakwalifikowane do konkursu głównego 45. FPFF), który zdradzi elementy know how producenta. Jaką rolę pełni producent w procesie powstawania filmu? Jak wygląda współpraca pomiędzy nim a innymi członkami zespołu? Gdzie i jak ubiegać się o fundusze na produkcję filmu? Rozmowę z Mariuszem Włodarskim poprowadzi Grzegorz Fortuna. Wydarzenie powiązane z 5. edycją Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Kiedy? Wtorek, 8 grudnia, g. 14:30-16:00.
Gdzie? Transmisja na żywo na fanpejdżu Filmoteki Szkolnej z możliwością zadawania pytań za pośrednictwem chatu.
Premierowe wykłady
Zapraszamy do obejrzenia 2 premierowych wykładów realizowanych w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu w Gdańsku, poświęconych filmom, które w latach 70. święciły triumfy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych lub zostały na nim niezasłużenie pominięte.
Obrazy końca dawnej kultury dr Piotr Kurpiewski, wykład dotyczy filmów Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has (1973) oraz Aria dla atlety, reż. Filip Bajon (1979)
Kino moralnego niepokoju dr Maciej Białous, wykład nt filmów Człowiek z marmuru, reż. Andrzej Wajda (1976) oraz Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi (1976)
Kiedy? Wtorek, 8 grudnia – sobota, 12 grudnia.
Gdzie? Kanał YT Filmoteki Szkolnej
Pokazy specjalne w ramach sekcji Czysta klasyka oraz Kino młodzieżowe
Test pilota Pirxa, reż. Marek Piestrak, 1979, 95 min.
Niedaleka przyszłość. Koncerny elektroniczne tworzą model „nieliniowca” – androida, który teoretycznie może zastąpić człowieka. W celu zweryfikowania tych informacji UNESCO organizuje misję na Saturna, podczas której cieszący się doskonałą opinią pilot Pirx ma ocenić przydatność „nieliniowców” do służby w kosmosie. Bohater wie, że wśród załogi znajduje się robot, jednak nie zna jego tożsamości. W czasie trwania ekspedycji próbuje odkryć prawdę, tocząc jednocześnie niebezpieczną grę z tajemniczym przeciwnikiem. Okazuje się, że „nieliniowiec” jest zagrożeniem dla całej załogi. Doskonałości sztucznego tworu Pirx może przeciwstawić tylko ludzką słabość.
Kiedy? Środa, 9 grudnia, godz. 18:00.
Gdzie? Platforma FPFF.
Ostatni etap, reż. Wanda Jakubowska
Oparta na prawdziwych wspomnieniach opowieść o martyrologii kobiet w obozie w Auschwitz i bohaterstwie więźniów z izby chorych tworzących ruch oporu. Polska Żydówka, Marta, jest tłumaczką w obozie i działa w ruchu oporu. Po nieudanej próbie ucieczki ginie tuż przed wyzwoleniem obozu. Helenę ukrywa w obozowym szpitalu francuska więźniarka. Mimo to jej nowonarodzone dziecko uśmierca niemiecki lekarz. Eugenia, rosyjska lekarka, za pomoc udzielaną chorym i organizowanie oporu jest torturowana, a następnie zamordowana. Niemiecka komunistka demaskuje pseudolekarkę Lalunię, która trafia do obozowego bunkra. Wśród hitlerowskich oprawców jest sadystyczna Rapportführerin, zbrodniczy lekarz oraz okrutna, bezwzględna Oberaufseherin… Film jest obrazem ludzkich cierpień i tragedii, ale także walki człowieka o swoją godność.
Film został odrestaurowany cyfrowo w 2019 roku przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) we współpracy ze Studiem Filmowym TOR, obecnie Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF). Po seansie zapraszamy na spotkanie o rekonstrukcji filmu, w którym uczestniczyć będą: Monika Talarczyk, autorka książki Wanda Jakubowska. Od nowa oraz Anna Sienkiewicz-Rogowska, z-ca dyrektora FINA.
Kiedy? Środa, 9 grudnia, godz. 12:00.
Gdzie? Platforma FPFF.
Krzyżacy, reż. Aleksander Ford, 1960, 166 min
Losy zakochanej pary – Zbyszka i Danusi. Porwanie dziewczyny składnia młodego rycerza, jej ojca (Juranda ze Spychowa) oraz ich przyjaciół do wypowiedzenia prywatnej wojny zakonowi krzyżackiemu. Jednocześnie widoczny jest konflikt między Jurandem ze Spychowa a Zygrfydem de Lowe. Aleksander Ford malowniczo ukazał podłoże polsko – krzyżackiego konfiktu, którego kulminacją była bitwa pod Grunwaldem. Reżyser był wierny literackiemu pierwowzorowi I stworzył pierwszego giganta historycznego w polskiej kinematografii. Film po rekonstrukcji cyfrowej.
Kiedy? Czwartek, 10 grudnia, godz. 12:00.
Gdzie? Platforma FPFF.
Szatan z VII klasy, reż. Maria Kaniewska, 105 min
Adaś, zdolny detektyw amator – rozszyfrowuje system pytań swojego profesora, dzięki czemu zyskuje u niego przydomek „Szatan”. W uznaniu jego intelektu i zdolności dostaje zaproszenie do willi profesora na wakacje. Tam, zabiegając o względy jego siostrzenicy, demaskuje złodzieja zabytkowych drzwi zawierających tajemnicę skarbu z czasów napoleońskich. Sensacyjno-przygodowy film dla młodzieży o utalentowanym detektywistycznie chłopcu.
Kiedy? Piątek, 11 grudnia, godz. 9:00.
Gdzie? Platforma FPFF.
Szczegóły na stronach Filmoteki Szkolnej oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Kontakt:
Tytus Ciski
22 182 47 62/ 695 363 996
fot. materiały FINA