Aktualności
Filmoteka Szkolna na Festiwalu Filmowym w Gdyni
Data publikacji: 04 / 09 / 2018

Filmoteka Szkolna na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Przygotowaliśmy szereg edukacyjnych atrakcji towarzyszących 43. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W bogatym programie, opracowanym z myślą o nastoletnich uczestnikach, znalazły się debaty wokół filmów, wykłady prowadzone przez cenionych filmoznawców, a także warsztaty przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej!

Działania FINA na Festiwalu w Gdyni, to okazja dla młodych widzów na świadome obcowanie ze sztuką filmową. Uczniowie będą mogli poznać jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych i wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Bezpłatne warsztaty skierowane są do młodzieży ze wszystkich etapów edukacji oraz nauczycieli z całej Polski. 

Olimpiada. Weź to na warsztat!

Tydzień rozpoczniemy od działań zaadresowanych do uczniów, planujących przystąpić do Olimpiady. Zajęcia, podczas których opowiemy o filmie jak najszerzej, budując jednocześnie wiedzę szczegółową i zaawansowaną, będą podzielone na dwie części. Na początek zapraszamy młodzież na warsztaty, które poprowadzi dr Karol Jachymek – jeden z Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej. W drugiej części wykład na temat literackich inspiracji w filmach Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa i Jerzego Kawalerowicza, wygłosi prof. Rafał Syska.

Zajęcia są przeznaczone dla uczniów zgłoszonych na Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz internetowy.

Festiwal okiem młodych

Od środy do piątku na Festiwalu działać będzie Studio Filmoteki Szkolnej. Uczniowie, pod czujnym okiem ekspertów, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, przygotują kronikę festiwalową: relacje z pokazów i konferencji prasowych, rozmowy z twórcami oraz sondy. Efekty ich pracy opublikujemy na stronie Filmoteki Szkolnej. Zapraszamy młodzież z dziennikarskim zacięciem!

Warsztaty są przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych. Maksymalna liczba uczestników w jednym zgłoszeniu wynosi 10 osób. Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz internetowy.

Debaty „Skrytykuj!”

W programie działań edukacyjnych FINA nie zabraknie debat poświęconych filmom konkursowym. Podczas spotkań moderowanych przez krytyków i dziennikarzy, wspólnie z młodzieżą porozmawiamy o nagrodzonej w Cannes Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego, jak również innych zaprezentowanych na tym festiwalu produkcjach, wśród których znalazły się Fuga Agnieszki Smoczyńskiej oraz Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Najmłodszych widzów czeka zaś spotkanie wokół filmu Dzień czekolady Jacka Piotra Bławuta – fantastycznej opowieści o tajemnicy starego zegara i szalonego Skoczka Czasu. Tydzień zamkniemy debatą o najnowszym dziele Jagody Szelc zatytułowanym Monument.

Zajęcia są przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych. Maksymalna liczba uczestników w jednym zgłoszeniu wynosi 30 osób.Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz internetowy.

Filmowe spotkania

Podczas naszych spotkań z kinematografią, nie pominiemy kontekstów artystycznych czy historycznych. Dla uczestników przygotowaliśmy zajęcia dotyczące plakatów filmowych, prowadzone m.in. przez prof. Krzysztofa Kornackiego, warsztaty o fake newsach oraz wizytę na wystawie „Filmobcy. Marzec’68” prezentującej oficjalne dokumenty, fotografie, plakaty oraz filmy z wypowiedziami naocznych świadków wydarzeń sprzed pół wieku – absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Po ekspozycji oprowadzi reżyser Janusz Zaorski. Idealnym dopełnieniem spotkania będzie seans „Dworca Gdańskiego” Marii Zmarz-Koczanowicz, którego bogate opracowania można znaleźć na stronie Filmoteki Szkolnej.

Zajęcia są przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych. Maksymalna liczba uczestników w jednym zgłoszeniu wynosi 30 osób. Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić odpowiedni formularz internetowy:

– oprowadzanie po wystawie „Filmobcy. Marzec’68”

– warsztaty o fake newsach

– zajęcia z analizy plakatu filmowego

Filmowa gra miejska

Zajęcia z Filmoteki Szkolnej to także duża dawka dobrej zabawy! Po raz pierwszy podczas Festiwalu zapraszamy do udziału w filmowej grze miejskiej. Celem zabawy będzie odkrycie i złapanie tajemniczego… hochsztaplera! Ułatwią to zadania dotyczące dziesięciu dekad polskiej kinematografii. Wskazówki rozmieszczone zostaną na terenie festiwalu, stając się niepowtarzalną okazją do spotkania twórców i aktorów– może uda się zachęcić kogoś do pomocy w wykonaniu zadania!

Zajęcia są przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych. Maksymalna liczba uczestników w jednym zgłoszeniu wynosi 30 osób.Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz internetowy.

Jury Młodych

Najlepszy film Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wybierze Jury Młodych, złożone z laureatów pierwszych trzech miejsc drugiej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej: Alicji Czepli, Stanisława Brysia i Konrada Wojtowicza. Nastoletni jurorzy wręczą nagrodę dla zwycięskiej produkcji w trakcie Młodej Gali 43. FPFF. Udział w pracach Jury to okazja, by przeżyć niezapomnianą przygodę: zobaczyć najnowsze produkcje rodzimej kinematografii, poznać polskich twórców filmowych, gwiazdy filmowe, dziennikarzy i krytyków oraz udoskonalić swoje umiejętności.

Organizatorzy

Zajęcia odbywają się w ramach programu Filmoteka Szkolna prowadzonego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa, Strefa Mediów, Muzeum Kinematografii w Łodzi i Muzeum Miasta Gdyni.