Aktualności
Filmotekaszkolna.pl to obowiązkowy adres dla każdego nauczyciela i rodzica
Data publikacji: 03 / 06 / 2020

Filmotekaszkolna.pl to obowiązkowy adres dla każdego nauczyciela i rodzica

Dzieci i młodzież nie wrócą do szkół przed wakacjami – zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rodzicom i nauczycielom z pomocą przychodzi jednak Filmoteka Szkolna, internetowe, bezpłatne narzędzie zawierające atrakcyjne pomysły na domową edukację, ale i zabawę! W serwisie znaleźć można bogatą bazę filmów, gotowe scenariusze lekcji i krótkie rodzinne ćwiczenia, a kilka razy w tygodniu nowe filmowe inspiracje!

Jak urozmaicić codzienną edukację, by zyskać zainteresowanie dzieci i młodzieży? Jak w prosty sposób uzupełnić realizowane programy nauczania? Filmoteka Szkolna (filmotekaszkolna.pl) oferuje rozwiązanie w formie wyjątkowego zestawu polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych oraz przydatnych materiałów dydaktycznych. Wśród  143 dostępnych tytułów znajdują się m.in. Wesele Andrzeja Wajdy i Wesele Wojciecha Smarzowskiego, Lawa Tadeusza Konwickiego, Syzyf Zdzisława Kudły, Wszystko może się przytrafić Marcela Łozińskiego czy Miś Uszatek Lucjana Dembińskiego. Filmy są udostępniane bezpłatnie uczniom i pedagogom.

Tydzień z edukacją filmową warto rozpocząć od zapoznania się z publikowanymi co poniedziałek na stronie filmotekaszkolna.pl pomysłami dydaktycznymi. Ciekawe propozycje tego, jak w formie krótkich ćwiczeń, zagadnień interpretacyjnych lub całych lekcji powiązać wybrane tytuły filmowe z treściami omawianymi na języku polskim, wiedzy o społeczeństwie, historii czy plastyce odkryją tu zarówno rodzice i opiekunowie młodszych dzieci, jak również nauczyciele i uczniowie ze szkół średnich oraz maturzyści. Codziennie, od poniedziałku do czwartku inspiracje do nauki i zabawy można też znaleźć na facebooku Filmoteki Szkolnej. W piątki, w ramach cyklu Filmowe Wagary, proponowane są filmy poruszające uniwersalne tematy, które warto poruszyć z nastolatkami podczas godzin wychowawczych. Zagadnienia do dyskusji w swoich felietonach podsuwa psycholog Katarzyna Wasilewska.

Nauczyciele uczący starszą młodzież mogą skorzystać z bogatej bazy nowych materiałów dydaktycznych do 30 filmów krótkometrażowych dostępnych już wcześniej na stronie filmotekaszkolna.pl. Wśród nich m.in. Katedra w reż. Tomka Bagińskiego, Schody w reż. Stefana Schabenbecka, Dwaj ludzie z szafą Romana Polańskiego; Tango Zbigniewa Rybczyńskiego, Gadające głowy w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, Muzykanci Kazimierza Karabasza. Rozbudowane opracowania zawierają zarówno pomysły na praktyczne ćwiczenia, jak i przykładowe zestawy pytań dotyczące środków filmowego wyrazu, m.in. pracy kamery, montażu, kolorów, muzyki i dźwięku, narracji czy elementów świata przedstawionego filmu. Proponowane zadania i aktywności stanowią świetny sposób na pierwszy kontakt z filmami i będą przydatne w rozwijaniu różnorodnych kompetencji, m.in. umiejętności analitycznych, kreatywnego pisania, rzeczowej dyskusji, wzbogacą też warsztat artystyczny uczniów.

Trudniejsze zagadnienia poszerzone zostały o wskazówki dla nauczycieli, dzięki czemu materiały będą też przystępną szkołą filmoznawstwa dla pedagogów i pozwolą odkryć edukacyjne możliwości filmów w inny niż dotąd sposób.

Nauczyciele i opiekunowie młodszych dzieci mogą sięgać do czterech nowych lekcji przygotowanych z myślą o uczniach szkół podstawowych. Pakiet ośmiu krótkometrażowych filmów oraz towarzyszących im materiałów dydaktycznych umożliwi przeprowadzenie zajęć wokół takich zagadnień jak rola sztuki (dokumentalny Józek Jadwigi Kędzierzawskiej), natura człowieka (animacja wycinankowa Igraszki Kazimierza Urbańskiego), potęga miłości (animacja lalkowa Orfeusz i Eurydyka Edwarda Sturlisa), czy poznawanie świata zwierząt i roślin (fabularne Sombrero Jadwigi Kędzierzawskiej).

 

zdjęcie przedstawia laptop z otwartą stroną filmoteki szkolnej, przy komputerze siedzi użytkowniczka

fot. Bartek Syta, materiały FINA

 

Codziennie dyżury dla nauczycieli i rodziców

Wychodząc naprzeciw potrzebom opiekunów, Filmoteka Szkolna uruchomiła codzienne dyżury telefoniczne umożliwiające otrzymanie precyzyjnych informacji na temat możliwości wykorzystania dostępnych narzędzi zarówno w domu przez rodziców, jak i w szkole:

Postanowiliśmy wesprzeć nauczycieli prowadzących zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i dydaktyczne oraz rodziców, którzy szukają ciekawych zabaw dla swoich dzieci. Dlatego codziennie od poniedziałku do piątku zapraszamy do konsultacji, podczas których pomożemy w odkryciu potencjału filmów dostępnych na stronie filmotekaszkolna.pl i podzielimy się wskazówkami dotyczącymi zaplanowania i przeprowadzenia ćwiczeń polecanych w programiezaprasza Agata Sotomska, kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA.

Dyżury odbywają się w godzinach 12:00-14:00 pod numerem telefonu +48 (22) 182 47 62. Osoby, które w tym czasie nie mogą skontaktować się z zespołem proszone są o wysłanie maila na adres filmotekaszkolna@fina.gov.pl z informacją o preferowanej porze i formie kontaktu. Filmoteka Szkolna zaproponuje alternatywny termin konsultacji.