Aktualności
Filmove Moto-Love, czyli Kochajmy Syrenki!
Data publikacji: 21 / 06 / 2018

Filmove Moto-Love, czyli Kochajmy Syrenki!

Harley-Davidson ze wspaniałą Anną Dymną, kultowe CZ-ki na torach polskich klubów sportowych, ostra rywalizacja w Rajdzie Monte Carlo, wreszcie Syrena 103, a w niej niezapomniany duet: Bogdan Łazuka i Jacek Fedorowicz – czyli słynne „Jeździmy z humorkiem…”. W czwarty weekend czerwca w Kinotece rusza pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Zmotoryzowanych.

To pierwszy taki festiwal filmowy, w którym jednym z głównych wątków jest motoryzacja. Co więcej, motoryzacja w stylu retro, dlatego na ekranie zobaczymy modele samochodów i motocykli, które przed laty stanowiły marzenie wielu Polaków. Przed każdym seansem zaplanowano krótką rozmowę z zaproszonymi gośćmi m.in. Wojciechem Echilczukiem, Robertem Muchą, Tomaszem Szczerbickim.

Program Festiwalu:

23.06.2018 – Motocyklowa Sobota:

10.00 – Prywatne śledztwo, reż. Wojciech Wójcik, 1986, 94 minuty
13.00 – Motodrama, reż. Andrzej Konic, 1971, 81 minut
16.00 – Pięć i pół Bladego Józka, reż. Henryk Kluba, 1971, 80 minut

24.06.2018 r. – Samochodowa Niedziela:

10.00 – Czekam w Monte Carlo, reż. Julian Dziedzina, 1969, 90 minut
13.00 – Kochajmy Syrenki, reż. Jan Rutkiewicz, 1966, 84 minuty
16.00 – Przekładaniec, reż. Andrzej Wajda, 1968, 35 minut

O filmach:

Prywatne Śledztwo (1986) – film akcji z rewelacyjnymi kreacjami Romana Wilhelmiego i Jana Peszka. Obok nich plejada gwiazd: Jan Jankowski, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Witold Pyrkosz. Żonę głównego bohatera zagrała zaś Małgorzata Niemen. W tym sensacyjnym filmie głównym wątkiem jest wendetta dokonywana przez tajemniczego motocyklistę. Prywatne śledztwo to opowieść trzymająca napięciu od początku do końca.

Motodrama (1971) –  motoryzacyjne dzieło z Jackiem Fedorowiczem w roli głównej. Scenariusz do tego filmu napisał dziennikarz motoryzacyjny Tomasz Domaniewski, któremu film zawdzięcza charakterystyczny dowcip. Motodrama to typowa komedia pomyłek. Do tego doborowa obsada z takimi gwiazdami polskiego kina jak: Krystyna Sienkiewicz, Marek Perepeczko, Jerzy Dobrowolski czy Roman Kłosowski. Ciekawostką jest, że film kręcono na torach żużlowych wrocławskich klubów sportowych “Śląsk” i “Sparta” podczas mistrzostw świata we Wrocławiu w 1970 roku oraz na trasie Międzynarodowego Rajdu Polski na Dolnym Śląsku. Zawodnicy z wrocławskich klubów sportowych byli dublerami Jacka Fedorowicza podczas scen jazdy na motocyklu.

Pięć i pół bladego Józka (1971) – polska odpowiedź na kultowy film Easy rider. Opowieść o niezależności, odmienności i buncie w realiach PRL. Stąd w obrazie pojawia się gang harleyowców, piękne kobiety (Anna Dymna i Halina Golanko) oraz samotny bohater, który ma spacyfikować bandę terroryzującą miasteczko. Bohaterowie filmu Henryka Kluby to młodzi buntownicy, którzy pragną wyrwać się na wolność i uciec jak najdalej. Oczywiście na motocyklach. Ciekawostką jest udział prawdziwych harleyowców z warszawskiego klubu Harley-Davidson Club ’68.

Czekam w Monte Carlo (1969) – film, który stał się zapowiedzią naszych sukcesów w tym legendarnym rajdzie. Obraz powstał w 1969 roku, a już trzy lata później Robert Mucha, jadąc Polskim Fiatem 125p, zajął pierwsze miejsce w klasie 1600. W latach 60. rajd ten był bardzo popularny w naszym kraju. Kilkakrotnie do Monte Carlo jeździły również fabryczne załogi FSO na kolejnych modelach Syren. Na fali tej popularności powstał właśnie film fabularny Czekam w Monte Carlo, który w sposób nieco dramatyczny pokazuje realia międzynarodowych zmagań sportowych.

Kochajmy Syrenki (1966) – zmotoryzowana komedia muzyczna, której akcja toczy się w malowniczych plenerach Mazur. Dwójka przyjaciół (Bohdan Łazuka i Jacek Fedorowicz), spędzając wakacje w Krainie Tysiąca Jezior, kupuje używaną Syrenkę. Do jej spłaty brakuje im pieniędzy, więc podejmują pracę akwizytorów u impresario (Janusz Kłosiński), koncertującego ze spektaklem „Jeździmy z humorkiem”.

Przekładaniec (1968) – futurystyczna i nieco surrealistyczna opowieść o kierowcy rajdowym, której tłem są sceny z rajdów i wyścigów samochodowych. To groteskowa fantastyka, która nawet po 50. latach wywołuje dreszczyk emocji. Przekładaniec nie mieści się w pełni w żadnej konkretnej stylistyce, jego konwencja to połączenie wielu różnych gatunków – komedii, fantastyki, groteski i sensacji. Ten krótkometrażowy film stworzony został przez najwybitniejszych polskich twórców. Autorem scenariusza jest Stanisław Lem, a reżyserem – Andrzej Wajda. W roli głównej występuje Bogumił Kobiela.

Partnerzy:

Organizator festiwalu: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie.

Partner: Kinoteka

Patroni medialni: TVP Kultura, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Polskie Radio RDC, Radio Kampus, Magazyn Classic Auto, Świat Motocykli

Więcej informacji na stronie festiwalu.