Aktualności
Filmowe nowości w Kinie Iluzjon
Data publikacji: 30 / 12 / 2021

Filmowe nowości w Kinie Iluzjon

Filmy Almodovara, Wesa i Paula Thomasa Andersona, dokument o historii soulu… Mocny początek roku w repertuarze jednego z ulubionych kin warszawiaków!

Okres świąteczno-noworoczny i pandemia powodują, że być może nie jest to najlepszy moment dla branży kinowej, ale Kino Iluzjon robi swoje! W jego repertuarze pojawiło się, oprócz cykli i wydarzeń przybliżających historię filmu, kilka bardzo interesujących nowości.

Pełna informacja o repertuarze Kina Iluzjon znajduje się na stronie kina, a skrócona rozpiska seansów – jest zawsze do znalezienia w sekcji Kalendarz na stronie głównej Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Matki równoległe, reż. Pedro Almodóvar, 120 min., 2021, Hiszpania

kobiety serdecznie się obejmują, jedna ma smutny wyraz twarzy

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym.

Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina.

Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość. Matki równoległe to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

Film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji w 2021 roku Penélope Cruz.

 

Truflarze, reż. Michael Dweck, 84 min., 2020, Grecja, USA, Włochy

starszy siwy mężczyzna ćwiczy psa, wydaje mu jakieś komendy, pies nieduży siedzi na stole

Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego.

Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera Tamtych dni, tamtych nocy wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. Po obejrzeniu tego filmu będziecie chcieli rzucić wszystko i wyjechać do Włoch, aby w piemonckich górach zbierać trufle! Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.

 

Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun, reż. Wes Anderson, 108 min., 2021, Niemcy, USA

wnętrze redakcji, trójka ludzi w strojach służbowych, mężczyzna siedzi za biurkiem, dwie kobiety po drugiej stronie, patrzą się w stronę obiektywu

Nominowany do Oscara wizjoner kina, Wes Anderson, przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji. Po śmierci Arthura Howitzera Juniora, pochodzącego z Kansas, cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu Kurier Francuski, z siedzibą w Ennui-sur-Blasé we Francji, zespół redakcyjny zbiera się w celu napisania nekrologu.

Wspomnienia o Howitzerze składają się na cztery opowieści: Reporter na rowerze opisujący podejrzane dzielnice miasta; Konkretne arcydzieło o niepoczytalnym malarzu, jego strażniczce i muzie oraz pazernych marszandach; Poprawki do manifestu dokumentujące miłość i śmierć na barykadach podczas buntu studenckiego; oraz Prywatna jadalnia komisarza – pełna napięcia historia o narkotykach, porwaniach i wyrafinowanej kuchni.

 

Summer of Soul, reż. Questlove, 118 min., 2021, USA

około siedmiu muzyków ubranych w stylu późnych lat sześćdziesiatych na scenie

Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. Debiutujący w roli filmowca Ahmir „Questlove” Thompson dokumentuje wydarzenie, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.

Summer of Soul to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentalnego przybliżającego tamten festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach – zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj. W filmie zobaczymy niepublikowane wcześniej występy Steviego Wondera, Niny Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalii Jackson, B.B. Kinga, The 5th Dimension i wielu innych.

Film jest pierwszym oficjalnym projektem Onyx Collective – marki treści publikowanych przez Disney General Entertainment, której celem jest rozpowszechnianie wysokiej jakości rozrywki twórców kolorowych i niewystarczająco reprezentowanych społeczności. Film nagrodzony został Grand Prix Jury oraz nagrodą publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance.

 

Licorice Pizza, reż. Paul Thomas Anderson, 133 min., 2021, USA

kobieta około 25 lat i młodszy mężczyzna, oparty o samochód, ona stoi przed nim, tyłem do nieg, ręce oparte o biodra, on na nią patrzy i się uśmiecha

Tytuł filmu nawiązuje do nazwy słynnej sieci sklepów z płytami winylowymi. Historia toczy się na początku lat siedemdziesiątych, w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

Oprócz debiutujących Alany Haim i Coopera Hoffmana (syna nieodżałowanego Philipa Seymoura Hoffmana), w filmie występują również: Bradley Cooper, Sean Penn, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph i inni.

 

Ilustracja główna: kadr z filmu Summer of Soul, reż. Questlove