Aktualności
FINA lab | Program edukacji medialnej
Data publikacji: 11 / 02 / 2021

FINA lab | Program edukacji medialnej

Od marca do czerwca 2021 zorganizowane grupy uczniów ze starszych klas szkół podstawowych oraz ze szkół średnich, mogą wziąć udział w bezpłatnych laboratoriach edukacji medialnej realizowanych zdalnie z FINA.

Laboratoria medialne FINA to zdalne warsztaty edukacyjne przybliżające sylwetki ludzi kultury, sztuki, nauki i polityki okresu dwudziestolecia międzywojennego, z wykorzystaniem cyfrowych archiwów z tego okresu, skierowanych do zorganizowanych grup szkolnych w formie transmisji online przez platformę ZOOM.

W laboratoriach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów z ostatnich klas SP (6-8) oraz uczniowie szkół średnich. Zajęcia dostosowane są każdorazowo do wieku, możliwości poznawczych i zainteresowań młodzieży. Spotkania prowadzone są przez doświadczone edukatorki medialne Alicję Szulc, Paulinę Jędrzejewską i Sylwię Żółkiewską i odbywać się będą w środy w godzinach 11.00–12.30.

Tematyka warsztatów

Celebryci i celebrytki dwudziestolecia – memy, gify i animacja poklatkowa

Co Jan Kiepura, Halina Konopacka, Pola Negri i Józef Piłsudski mają wspólnego? Między innymi na ich punkcie szaleli ludzie w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się biografiom kilku słynnych osób w ujęciu popkulturowym. Następnie, na podstawie materiałów archiwalnych stworzą memy i gify inspirowane wizerunkiem lub historiami z życia poznanych osób.

 

Akcja film! Tworzenie zwiastunów filmowych

Podczas zajęć porozmawiamy o tym, jak tworzyć angażujące zwiastuny filmowe. Uczestnicy najpierw obejrzą fragmenty filmów z XX-lecia międzywojennego, a następnie, zestawiając ze sobą wybrane sceny, stworzą własny zwiastun filmowy.

 

Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych

Zajęcia rozpoczną się przybliżeniem historii kina XX-lecia międzywojennego oraz wspólnym oglądaniem fragmentów filmów. Następnie uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.

 

Kult ciała – festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem.

Podczas zajęć uczestnicy zobaczą fragmenty filmu Leni Riefenstahl o Olimpiadzie z 1936 r, oraz dowiedzą się jak prężnie rozwijało się kino w XX-leciu międzywojennym. Porozmawiamy o dynamicznych ujęciach, ale również o sposobach pokazywania sportowców w sposób celowy, podkreślający piękno ich ciał. Następnie uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki.

 

Tworzenie interaktywnych map: Podróżnicy i globtroterzy dwudziestolecia.

Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki globtroterów dwudziestolecia międzywojennego oraz trasy ich podróży. Wykorzystując fotografie archiwalne uczestnicy i narzędzie Knight Lab uczestnicy stworzą cyfrowe mapy ich podróży.

 

Jak i po co utrwalamy rzeczywistość? – jak budujemy swój wizerunek w mediach społecznościowych.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią fotografii i filmu, oraz dowiedzą się, do czego dziś wykorzystywane są te media. Porozmawiają o kreowaniu wizerunku i budowaniu informacji w mediach społecznościowych oraz zastanowią się, czy obraz zastąpił słowo. Dodatkowo poznają przepisy regulujące prawo do ochrony wizerunku. Wykorzystując przykładowe fotografie archiwalne z XX-lecia międzywojennego zbudują przykładowe instastories opowiadające o “pięknym życiu” w XX-leciu międzywojennym wybranego bohatera.

 

Zasady uczestnictwa

Aby wziąć udział w programie FINA lab, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich uczniów poprzez poniższy formularz.

 

Rejestracja przez przez formularz on-line, nie jest równoznaczna z przyjęciem grupy na laboratoria edukacyjne.
Prosimy oczekiwać potwierdzenia drogą elektroniczną.

W razie pytań prosimy o kontakt z Grzegorzem Krause z działu Badań i Rozwoju FINA: grzegorz.krause@fina.gov.pl, +48 22 380 49 87.