Aktualności
FINA na targach Budapest Archive Film Market
Data publikacji: 28 / 08 / 2023

FINA na targach Budapest Archive Film Market

Budapest Archive Film Market to pierwsze środkowoeuropejskie targi filmów archiwalnych, towarzyszące festiwalowi filmów odrestaurowanych – Budapest Classics Film Marathon. W stolicy Węgier FINA zaprezentuje swoje wydawnictwa oraz pokaże klasyk kina przedwojennego, film „Jadzia” Mieczysława Krawicza z 1936 roku

Budapest Archive Film Market to pierwsze środkowoeuropejskie targi filmów archiwalnych organizowane przez Węgierski Narodowy Instytut Filmowy – Archiwum Filmowe. Odbędą się one 15 września 2023 roku w ramach 6. edycji festiwalu filmów odrestaurowanych Budapest Classics Film Marathon, podczas ostatniego dnia konferencji Budapest Classics Lab.

Zachęcamy do udziału w targach, które zgromadzą archiwa filmowe z całej Europy i stworzą tętniącą życiem platformę łączącą archiwa, filmowców i profesjonalistów branżowych w celu wzmocnienia współpracy i wymiany doświadczeń. Jest to wyjątkowa okazja do odkrywania dziedzictwa filmowego i naszej wspólnej historii kultury!

Data: 15 września 2023 r. , godz. 9:00 – 18:00

Lokalizacja: Instytut Francuski w Budapeszcie

Budapest Classics Lab – 1315 września 2023

Podczas Budapest Archive Film Market odbędzie się dyskusja panelowa na temat wykorzystania materiałów archiwalnych w filmach dokumentalnych. Rozmowa ta zgromadzi zróżnicowaną grupę ekspertów, w tym filmowców, archiwistów i naukowców, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Panel ma na celu zbadanie wyzwań i możliwości związanych z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, kwestii etycznych i roli archiwów.

Link do wydarzenia: https://nfi.hu/en/budapest-classics-film-marathon-2023/programmes-2023/professional-programmes-2023/budapest-classics-lab.html

6th Budapest Classics Film Marathon – 12-17 września 2023

International Restored Film Festival

  • PONAD 100 FILMÓW W 6 DNI
  • POKAZY PLENEROWE
  • KONCERTY KINOWE
  • POKAZY W KINIE URÁNIA, KINIE TOLDI, INSTYTUCIE FRANCUSKIM I NA PLACU ST. STEPHEN
  • GOŚCIE SPECJALNI
  • PROFESJONALNE PROGRAMY
  • ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA DZIECI

Link do wydarzenia: https://nfi.hu/en/budapest-classics-film-marathon-2023

Jadzia wśród skarbów kina

FINA zaprezentuje film ze swoich zbiorów w ramach sekcji Open archives – archive treasures wśród wielu zagranicznych propozycji z instytucji partnerskich i archiwów takich jak BFI, Cannes Classics, Cineteca di Bologna, Cinematheque Francaise, Cinematheque de Nice, Cinematheque de Toulouse, Czech Film Archive, Deutsche Kinemathek, Deutsche Film Institute, Danish Film Institute, Eye Filmmuseum, FIAF, Filmarchiv Austria, Filmmuseum Austria, INT. Classic Film Market – Lyon, Irish Film Institute, INT. Film Fesival Larochelle, Lobster Film, Mosfilm, Slovak Film Institute i Slovenian Film Institute.

Pokaz filmu Jadzia w reż. Mieczysława Krawicza (1936) odbędzie się 14 września 2023 r. o godz. 18:45 w Uránia Csortos Hall.

Link do informacji o filmie: https://nfi.hu/en/budapest-classics-film-marathon-2023/screenings-2023/programme-sections-2023/open-archives-2023/archive-treasures/jadzia.html