Aktualności
FINA na Festiwalu NNW w Gdyni
Data publikacji: 25 / 09 / 2023

FINA na Festiwalu NNW w Gdyni

Filmowa koprodukcja FINA, powrót do ekranizacji „Nad Niemnem” i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej w ramach cyklu Retroteka – oto propozycje FINA na 15. edycji Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

FINA wraca do Gdyni na Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W sekcji Dokument międzynarodowy zostanie zaprezentowany film Dwie flagi Jolanty Kessler, będący koprodukcją FINA. Na specjalnym pokazie zostanie przypomniana ekranizacja powieści Nad Niemnem w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego. Oprócz tego w muzycznym Klubie Ucho w ramach prezentacji cyklu Retroteka zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Program

27.09 (środa), godz. 10.00 Dwie flagi, reż. Jolanta Kessler, 65 min, 2023, Polska

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2

Wyjątkowy projekt filmowy o grupie polskich Żydów, bojowników Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), którzy obok Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) bohatersko walczyli z Niemcami podczas likwidacji warszawskiego getta w 1943 roku. Tytułowe Dwie flagi, polska i żydowska, są symbolem wspólnej walki z okupantem, wspólnej tożsamości i bohaterskiego połączenia losów wojennych obu narodów.

FINA jest koproducentem filmu.

 

28.09 (czwartek), godz. 21.00 Retroteka. Koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

Klub Ucho, św. Piotra 2 (wstęp z zaproszeniami)

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Inspiracją dla zespołu są piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wszystko to co najciekawsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, z odrobiną współczesnej wrażliwości muzycznej.

 

29.09 (piątek), godz. 19.30 Nad Niemnem, reż. Zbigniew Kuźmiński, 175 min, 1986, Polska

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, pl. Grunwaldzki 2

Adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem. Poprzez opisanie konfliktu dwóch rodów – Korczyńskich i Bohatyrowiczów oraz uczucia łączącego Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza autorzy ukazują syntetyczny obraz społeczeństwa polskiego po powstaniu styczniowym oraz zmieniających się warunków społecznych i ekonomicznych.

 

Na zdjęciu: fotos z filmu Nad Niemnem