Aktualności
FINA na festiwalu Nowe Horyzonty
Data publikacji: 08 / 08 / 2017

FINA na festiwalu Nowe Horyzonty

Dzięki FINA publiczność 17. MFF T–Mobile Nowe Horyzonty będzie mogła obejrzeć – w nowej jakości obrazu i dźwięku – przedwojenną adaptację opery „Halka” Stanisława Moniuszki. FINA będzie także partnerem Polish Days, najważniejszego wydarzenia branżowego festiwalu oraz przeglądu polskiej animacji i awangardy w ramach jubileuszu 70-lecia polskiej animacji.

Halka | Pokaz zrekonstruowanego filmu z muzyką na żywo

10 sierpnia o 22:00 na Rynku Głównym we Wrocławiu FINA zaprezentuje zrekonstruowaną „Halkę” w reżyserii Konstantego Meglickiego, z muzyką na żywo w wykonaniu Jerzego Rogiewicza. Film zrealizowano w 1929 roku, u progu ery dźwiękowej, jeszcze jako film niemy. W kinach był wyświetlany z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 roku producent filmu postanowił udźwiękowić „Halkę”. Arie Jontka zaśpiewał Władysław „Ladis” Kiepura, Halki zaś – Zuzanna Karin.

Z pierwotnej niemej wersji do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku. Taśmy wymagały wielu napraw – uzupełnienia  ubytków perforacji, wzmocnienia starych sklejek, a przede wszystkim starannego ręcznego wyczyszczenia. FINA podjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ponieważ ścieżka dźwiękowa do filmu ocalała tylko we fragmentach – zostały one wykorzystane we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza. Wszystkie te prace zostały zrealizowane dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm.

Czytaj więcej

Polish Days

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, organizowane po raz kolejny we współpracy z FINA. To tu na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji.W tym roku wśród 25 wyselekcjonowanych projektów, zobaczymy najnowsze filmy Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza i Magnusa von Horna. 6. edycja Polish Days odbędzie się w dniach 8–10 sierpnia.

Polska animacja i awangarda

FINA jest partnerem przeglądu najciekawszych krótkometrażowych filmów animowanych i awangardowych. W programie obok klasycznych dzieł: Słodkich rytmów Kazimierza Urbańskiego, Wiklinowego kosza Mirosława Kijowicza czy Kręgu Jerzego Kuci zobaczymy współczesne filmy, które biegle manipulują relacjami obrazu i języka. Pokaz odbywa się w ramach jubileuszu 70-lecia polskiej animacji i towarzyszy mu spotkanie z twórcami filmów.

Olimpijczycy

Festiwal będzie także kolejnym przystankiem na drodze laureatów i finalistów organizowanej przez FINA Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Nasi Olimpijczycy przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski.

O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. FINA jest wieloletnim partnerem festiwalu.