Halka | Pokaz zrekonstruowanego filmu z muzyką na żywo
10 sierpnia o 22:00 na Rynku Głównym we Wrocławiu FINA zaprezentuje zrekonstruowaną „Halkę” w reżyserii Konstantego Meglickiego, z muzyką na żywo w wykonaniu Jerzego Rogiewicza. Film zrealizowano w 1929 roku, u progu ery dźwiękowej, jeszcze jako film niemy. W kinach był wyświetlany z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 roku producent filmu postanowił udźwiękowić „Halkę”. Arie Jontka zaśpiewał Władysław „Ladis” Kiepura, Halki zaś – Zuzanna Karin.
Z pierwotnej niemej wersji do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku. Taśmy wymagały wielu napraw – uzupełnienia ubytków perforacji, wzmocnienia starych sklejek, a przede wszystkim starannego ręcznego wyczyszczenia. FINA podjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ponieważ ścieżka dźwiękowa do filmu ocalała tylko we fragmentach – zostały one wykorzystane we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza. Wszystkie te prace zostały zrealizowane dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm.
Polish Days
Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, organizowane po raz kolejny we współpracy z FINA. To tu na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata poznają najnowsze kino polskie na każdym etapie produkcji.W tym roku wśród 25 wyselekcjonowanych projektów, zobaczymy najnowsze filmy Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza i Magnusa von Horna. 6. edycja Polish Days odbędzie się w dniach 8–10 sierpnia.
Polska animacja i awangarda
FINA jest partnerem przeglądu najciekawszych krótkometrażowych filmów animowanych i awangardowych. W programie obok klasycznych dzieł: Słodkich rytmów Kazimierza Urbańskiego, Wiklinowego kosza Mirosława Kijowicza czy Kręgu Jerzego Kuci zobaczymy współczesne filmy, które biegle manipulują relacjami obrazu i języka. Pokaz odbywa się w ramach jubileuszu 70-lecia polskiej animacji i towarzyszy mu spotkanie z twórcami filmów.
Olimpijczycy
Festiwal będzie także kolejnym przystankiem na drodze laureatów i finalistów organizowanej przez FINA Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Nasi Olimpijczycy przemierzą w tym roku prawie całą filmowo-festiwalową mapę Polski.
O Festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. FINA jest wieloletnim partnerem festiwalu.