Aktualności
„FINA na ucho” powraca z koncertami online!
Data publikacji: 21 / 05 / 2020

„FINA na ucho” powraca z koncertami online!

Cykl koncertów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego „FINA na ucho” powraca w wydaniu online. Już 28 maja o godz. 20:00 na scenie wystąpi zespół Coals. Streaming będzie dostępny na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5

Zapis koncertu zespołu Coals w serwisie Ninateka.pl

Zapis koncertu zespołu Dłonie w serwisie Ninateka.pl

Zapis koncertu grupy Lemiszewski & Olter w serwisie Ninateka.pl

 

Pod zbiorczym hasłem „FINA na ucho” w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie odbywały się koncerty, podczas których występowały najciekawsze polskie zespoły. Ze względu na epidemię koronawirusa w marcu tego roku cykl został zawieszony, ale teraz powraca w wersji online. W jego kolejnej odsłonie wystąpią zespoły Coals, Dłonie oraz duet Lemiszewski/Olter. FINA premierowo udostępni także rejestrację koncertu Wacława Zimpla ze stycznia 2020 roku. Streamingi będą dostępne na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5.

„Raz chcemy pisać dream-popowe piosenki, a zaraz potem odczuwamy potrzebę, by nagrywać trap” – tłumaczyła w wywiadzie dla „Przekroju” wokalistka Coals Kacha Kowalczyk. Gatunkowo trudną do zdefiniowana muzykę zespołu (za produkcję odpowiada Łukasz Rozmysłowski) spajają marzycielski nastrój, nieśpieszne tempa i pewna powściągliwość w wyrażaniu emocji. W ich piosenkach, które raz to wpadają w ucho popowym refrenem, raz ciągną w stronę eksperymentu, nostalgia za tym, co minione splata się z refleksją na temat współczesnego świata, który przeniósł się do Internetu. Coals mają na koncie dwa albumy i dwie epki. Nagrywając je, współpracowali z takimi artystami jak m.in.: schafter, Piernikowski, Felicita i Hatti Vatti. W marcu ukazała się najnowsza płyta zespołu zatytułowana Docusoap, która zebrała entuzjastyczne recenzje krytyki. Transmisja koncertu Coals już 28 maja o godz. 20:00.

Z kolei 10 czerwca godz. 20:00 FINA zaprasza na premierę rejestracji koncertu Wacława Zimpla. Artysta wystąpił na scenie FINA Wałbrzyska 3/5 30 stycznia 2020 roku, prezentując kompozycje ze swojego najnowszego albumu Massive Oscillations. Klasycznie wykształcony klarnecista zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną czołówką tej sceny. Wszechstronność i kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta Lines okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i kooperacje z artystami takimi jak James Holden, Forest Swords czy Shackleton.

Na ostatni przed wakacjami wieczór muzyczny, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 20:00, złożą się dwa koncerty na żywo. Wystąpią muzycy, którzy niewątpliwie czerpią z dorobku amerykańskiej alternatywy lat 90. Ich sympatie rozkładają się jednak w trochę inny sposób. Dłonie grają niestroniące od romantyzmu, lecz formalnie skromne kawałki, w których słychać echa slowcore’u i indie-rocka spod znaku Real Estate, Maca DeMarco czy bardziej piosenkowych momentów Sebadoh. Natomiast perkusista Teo Olter oraz grający na gitarze Jakub Lemiszewski chętniej sięgają do garażowego rocka i post-rocka. Nie bez powodu pierwszy utwór na ich debiutanckim albumie nosił tytuł SY, stanowiąc ukłon w stronę słynnego Sonic Youth. Podczas koncertu w FINA duet wykona utwory z planowanej na 2020 roku płyty Post Refference II.

Wszystkie koncerty zostaną docelowo udostępnione w serwisie Ninateka.

 

Na zdjęciu: Coals, fot. Jakub Owczarek