Aktualności
FINA partnerem wystawy „Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Data publikacji: 12 / 08 / 2020

FINA partnerem wystawy „Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie

W dniach 14 sierpnia – 15 listopada 2020 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywa się wystawa zdjęć i materiałów filmowych z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wystawa, której kuratorką jest Karolina Puchała-Rojek ma na celu m.in. przywrócenie naszej pamięci sfery wizualnej tamtych wydarzeń, które były dokumentowane przez rzesze amatorów i profesjonalnych fotografów

Fotografia niemal od początku swojego istnienia towarzyszy wojnie. Zdominowała też ikonografię wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921). W żadnym innym medium, oprócz grafiki użytkowej, obrazy tej wojny nie wybrzmiały równie mocno. Paradoksalnie, choć fotografowało wielu i byli wśród nich zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, artyści i żołnierze, to fotograficzne zapisy tych lat nie są powszechnie znane i tylko dla nielicznych stanowią rozpoznawalny punkt odniesienia.

Wśród fotograficznych relacji z działań wojennych znajdziemy zdjęcia propagandowe, wykonywane z założeniem i zamiarem publikacji w prasie, i prywatne, pierwotnie nieprzeznaczone do oglądania poza gronem rodziny i przyjaciół. Przykłady tych pierwszych można zobaczyć w wyjątkowej skali, prezentujemy bowiem obszerny wybór z zespołu fotografii Warszawskiej Agencji Fotograficznej ukazujących wydarzenia roku 1920, zakupionego do zbiorów MNW już w maju 1921 roku.

Istotnym elementem scenariusza wystawy są obrazy zapisane na taśmie filmowej, zarówno w formie narracji fabularnej jak i dokumentalnej. Pokazujemy fragmenty filmów z lat 20. XX wieku, w tym niedawno odrestaurowany, długometrażowy dokument „Polonia Restituta” (1928).

Wszystkie te relacje stanowią katalog typowych tematów fotografii wojennej: portrety żołnierzy i żołnierek (po raz pierwszy formalnie dopuszczonych do walki zbrojnej), sceny z rekrutacji, ćwiczenia, marsze i przegrupowania, oczekiwanie na walkę i codzienne życie na froncie, wreszcie konsekwencje wojny – zniszczenia, jeńców, rannych i zabitych, ale też sceny powitań, ceremonie odznaczania i upamiętnienia.

Wystawa jest próbą wyjścia poza eksploatowaną w dyskursie historycznym ilustracyjną funkcję fotografii. Pyta kim mogli być autorzy, nawet jeśli nie znamy ich nazwisk. W jakim celu fotografowali? Kogo i co? Wydaje się, że właśnie takie spojrzenie lepiej przybliży współczesnym widzom tamte wydarzenia. Pokazuje niemal wyłącznie odbitki z epoki, naświetlone i wywołane równie dawno, jak wydarzenia, które przedstawiają. Ich stan zachowania i formaty są świadectwem technologicznego zaawansowania fotografii tamtego czasu. Po raz pierwszy w przestrzeni wystawienniczej zostaną zaprezentowane także albumy fotograficzne w ich oryginalnej formie.

Wystawa Fotorelacje. Wojna 1920 to nie tylko próba przywrócenia fotograficznego obrazu wojny 1919–1921 historii i historii fotografii, ale przede wszystkim – naszej pamięci.

Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek
Współpraca: Ewa Skolimowskahttps://www.mnw.art.pl/wystawy/fotorelacje-wojna-1920,235.html

Więcej o wystawie: https://www.mnw.art.pl/wystawy/fotorelacje-wojna-1920,235.html

 

 

fot. 1 sierpnia 1920, piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską, wikimedia commons, domena publiczna, Centralne Archiwum Wojskowe