Aktualności
FINA poleca: Film amatorski PL
Data publikacji: 30 / 10 / 2020

FINA poleca: Film amatorski PL

Polecamy kolekcję subiektywną polskich filmów amatorskich zebraną i stworzoną na nowo przez związaną z FINA badaczkę i autorkę tekstów naukowych Paulina Haratyk

Projekt Film amatorski PL jest wynikiem pracy badawczej, archiwistycznej i aktywistycznej, a także po prostu – miłości do kina i jego różnorodności. Prezentuje kolekcję polskich filmów amatorskich (która będzie się powiększać), zebranych podczas moich, trwających blisko dekadę, badań nad tym obszarem kina.  Prezentowane filmy pochodzą z różnych okresów – międzywojnia, okresu PRL-u, czasów transformacji, są wśród nich także produkcje współczesne. W większości zostały udostępnione przez samych twórców w ich kanałach, a zebrane na stronie Film amatorski PL mają okazję zaistnieć w nowych kontekstach. Są wśród nich filmy poważne i pełne humoru. Czasami eksperymentujące z formą i medium filmowym, a innym razem wykorzystujące schematy kina zawodowego. Mówiące o codzienności, o lokalności, o społeczeństwie i jego problemach, ale także kreujące fantazyjne światy, czy też oryginalnie przetwarzające różnorodne teksty kultury oraz wzorce i schematy kina zawodowego. Uzupełniają je różnorodne teksty, w tym m.in. wywiady z twórcami, które pomagają w pewniejszym poruszaniu się po tym niezwykłym obszarze kina.

Autorka o projekcie:

Autorką projektu jest Paulina Haratyk, pracowniczka FINA z zespołu konserwacji zbiorów, filmoznawczyni i badaczka. „Żyję tu i teraz. Nie chciałabym inaczej. Chcę mówić własnym językiem i móc wyrażać siebie. Ekspresja i tworzenie są dla mnie kwintesencją człowieczeństwa. Wszyscy używamy filmu i fotografii właśnie do tego. Używamy ich intuicyjnie i naturalnie – amatorsko. To nigdy nie było prostsze.

Cofam się do przeszłości i pokazuję filmy amatorskie, które powstawały w Polsce w różnych okresach, przy użyciu różnego sprzętu i możliwości, często niedoskonałe technicznie i bardzo proste, bo historia daje dystans i pomaga w zrozumieniu rzeczywistości wokół nas. Przywołuję także działania, które wykorzystują to medium, by zainspirować do poszukiwań sposobów na to, jak wyrazić najważniejsze dla nas treści” – mówi o projekcie.

Równie ważną częścią projektu, jak same filmy, jest zainspirowanie jego odbiorców do działania – filmowania, fotografowania oraz innych form ekspresji i dzielenia się ze światem tym, co dla nas najważniejsze. W końcu żyjemy obecnie w rzeczywistości, w której te media stanowią podstawy naszej komunikacji.

www.filmamatorski.pl

 

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

logo Ministerstwa Kultury i Dzeidzctwa Narodowego

FINA jest patronem projektu.

 

ilustracja: kadr z filmu Malarz Henryka Lehnerta (1983)