Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że KRONIK@ jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Polaków – stworzenie jednego miejsca, które pozwala na odnalezienie zasobów kulturalnych i naukowych polskiego państwa. – Chcemy, żeby nasze dobra kultury, nasza historia, nasze dziedzictwo także były dostępne w wymiarze cyfrowym, wymiarze XXI wieku – podkreślił minister.
Jarosław Czuba, dyrektor generalny w MKiDN powiedział, że dzięki dołączeniu do projektu KRONIK@, FINA będzie miała jeszcze większy zasięg w udostępnianiu swoich materiałów. – Cieszę się, że projekt KRONIK@ się rozwija o kolejne instytucje, o kolejne zasoby. Liczę na to, że w przyszłości następne instytucje ze sfery kultury będą dołączały do tego przedsięwzięcia, ponieważ rzeczywiście jest to przedsięwzięcie wyjątkowe skierowane do jak najszerszego grona odbiorców, dzięki któremu te zasoby będą poddane jeszcze lepszej, szerszej dystrybucji – mówił przedstawiciel MKiDN.
Robert Kaczmarek, dyrektor FINA powiedział, że to wyjątkowo ważny moment dla FINA, bo wkracza w zupełnie nową przestrzeń, a dalszy rozwój wiąże się z dalszymi wysiłkiem wielu osób i nakładami finansowymi. – Mam nadzieję, że te 5 tysięcy obiektów to tylko skromny początek naszego wkładu – stwierdził podkreślając, że spośród samych filmów fabularnych powstałych w latach 1945-1989, jeszcze 64,6% nie zostało zdigitalizowanych. Równolegle FINA wciąż poszukuje obiektów polskiej kultury poza granicami Polski.
Tysiące nowych obiektów w bazie Kroniki
Do procesu digitalizacji wybrano 200 materiałów filmowych oraz 4800 materiałów płaskich, takich jak scenariusze, zapisy kolaudacji, plakaty czy zdjęcia. Wśród filmów znajdują się przedwojenne i powojenne fabuły, dokumenty, kroniki oraz archiwalia. Ich olbrzymia część nigdy wcześniej nie była publikowana, mimo, że stanowi unikalne źródło wiedzy dla osób interesujących się filmem.
Plany FINA na najbliższe lata
Robert Kaczmarek opowiedział również o planach na rozwój FINA. Nastąpi przebudowa stron Ninateka.pl oraz Fina.gov.pl. Potrzeba również zakupić dodatkowy skaner do taśm 35 mm, powstał zespół specjalistów, w skład którego weszli m.in. specjaliści ds. digitalizacji i rekonstrukcji, informatycy, programiści, architekci systemów. Oprócz tego w latach 2024–2025 jest planowana modernizacja i rozbudowa budynku archiwum przy ul. Łąkowej w Łodzi, a także nowe archiwum przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. – Mamy plany, aby nasze miejsce przy Wałbrzyskiej przekształcić w centrum digitalizacji i nowych technologii, aby to był hub myśli polskiej – powiedział dyrektor.
O bazie KRONIK@
Portal KRONIK@ to multiwyszukiwarka państwowych zasobów, z których można w prosty sposób tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach. Działa od 2022 roku. Pozwala na zebranie i udostępnianie w jednym miejscu zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji.
Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz korzystanie zarówno w ramach badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.
Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.
Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.
Na zdjęciu głównym: dyrektor FINA Robert Kaczmarek (z lewej) i wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz w czasie konferencji w Kinie Iluzjon, 13 czerwca 2023, fot. FINA