Aktualności
FINA lab Herosi Niepodległej – warsztaty onlineFINA lab Herosi Niepodległej – program edukacji medialnej online
Data publikacji: 31 / 08 / 2020

FINA lab Herosi Niepodległej – warsztaty onlineFINA lab Herosi Niepodległej – program edukacji medialnej online

Herosi Niepodległej to kreatywne wirtualne warsztaty przetwarzające archiwa cyfrowe dzięki nowym mediom, skierowane dla zorganizowanych grup uczniów ze starszych klas szkół podstawowych w Polsce jaki i poza granicami.

FINA lab Herosi Niepodległej to program edukacyjny on-line, realizowany w formie bezpłatnych warsztatów historycznych wykorzystujących nowe media, adresowanych do uczniów starszych klas (6-8) szkół podstawowych. Uczniowie w trakcie warsztatów, dzięki transmisji online przez platformę ZOOM, będą mieli okazję pracować na zdigitalizowanych archiwach, opartych o biografie wybitnych twórców, artystów, naukowców, literatów, podróżników oraz sportowców okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W warsztatach mogą wziąć udział zorganizowane grupy uczniów ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie RP oraz szkół polskich poza granicami, działających przy ambasadach. Zajęcia dostosowane są każdorazowo do wieku, możliwości poznawczych i zainteresowań młodzieży.

Transmisje prowadzone są przez doświadczone edukatorki medialne Alicję Szulc, Sylwię Żółkiewską i Paulinę Jędrzejewską i odbywać się będą od września do grudnia 2020 r, w środy w godz. 11:00 do 12:30 poprzez platformę Zoom. Dla klas polonijnych jesteśmy w stanie przygotować warsztat w trybie weekendowym w soboty, w godz. 11:00 do 12:30, po uprzednim zgłoszeniu chęci uczestnictwa e -mailem i ustaleniu dogodnego terminu.

Tematy i opisy FINA labów:

  • Sport i Sportowcy 20-lecia
    Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki polskich sportowców, odnoszących sukcesy w 20-leciu międzywojennym. Następnie wykonają plakaty przedstawiające sylwetkę bohatera, na którym zakodowane zostaną za pomocą aplikacji HP Reveal, zadania dla pozostałych grup.
  • Globtroterzy – podróżnicy 20-lecia
    Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci najsłynniejszych polskich podróżników i etnografów okresu międzywojnia na podstawie archiwów FINA i portalu biogramy.pl. Stworzą multimedialne mapy, na których umieszczą trasy podróży albo najważniejsze miejsca, które odwiedzili wybrani podróżnicy.
  • Trendy i mody dwudziestolecia
    Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z popularnymi w dwudziestoleciu tematami tj: uroda, kulinaria, czytelnictwo, zakupy, spirytyzm, moda, wyścigi konne, rauty itp. Wiedzę zdobędą samodzielnie eksplorując archiwa FINA i treści dostępne na portalu biogramy.pl. Następnie stworzą wspólną wirtulaną tablicę, gdzie umieszczą najciekawsze ich zdaniem informacje. Powstanie wspólne dzieło składające się z ciekawostek dwudziestolecia – efekt pracy całej klasy.
  • Rozrywka w 20-leciu? Tworzymy strony www.
    Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z kinem, teatrem i muzyką polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć profesjonalnie wyglądające prezentacje multimedialne oraz wizytówki online na tabletach i komputerach. Następnie w grupach stworzą prezentację na temat fragmentu życia artystycznego wylosowanej postaci.
  • „Nie tylko Art Deco” – Sztuka w dwudziestoleciu
    Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć profesjonalnie wyglądające strony internetowe. Następnie w grupach stworzą stronę internetową – wizytówkę na temat fragmentu życia artystycznego wylosowanej postaci.

 

Rejestracja jest zamknięta. Dziękujemy za zainteresowanie projektem.

 

Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem udziału w warsztatach.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) przetwarza Państwa dane osobowe zgodnie z RODO. Szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych przez FINA oraz praw osób, których dane są przetwarzane znajdą Państwo na stronie: http://fina.gov.pl/

 

W razie pytań prosimy o kontakt z Grzegorzem Krause z Działu Badań i Rozwoju FINA: grzegorz.krause@fina.gov.pl, +48 22 380 49 87.

 

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.