Aktualności
„Janko Muzykant” na Forssa Silent Film Festival w Finlandii
Data publikacji: 14 / 08 / 2023

„Janko Muzykant” na Forssa Silent Film Festival w Finlandii

26 sierpnia w Forssa w Finlandii w ramach 24. Forssa Silent Film Festival odbędzie się pokaz filmu „Janko Muzykant” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego (1930). Kilka lat temu udało się odnaleźć oryginalne płyty gramofonowe ze ścieżką dźwiękową do Janka Muzykanta. Było to jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat!

Janko Muzykant, reż. Ryszard Ordyński, 93 min, 1930, Polska 

„Janko Muzykant” to adaptacja noweli Henryka Sienkiewicza nosząca pewne różnice w stosunku do literackiego pierwowzoru. Młody wiejski chłopak, oskarżony o próbę kradzieży skrzypiec, nie spotyka tragicznego końca, jak w oryginale, ale trafia do zakładu wychowawczego. Po pewnym czasie zdobywa sławę jako skrzypek, choć przeszłość nieustannie rzuca na niego cień.

„Janko Muzykant” zalicza się do pionierskich polskich filmów dźwiękowych. Mimo że jego oryginalna ścieżka dźwiękowa zaginęła, a obraz zawierał plansze dialogowe, przez wiele lat był postrzegany jako film niemy. Jednak niedawno odnaleziono oryginalne płyty gramofonowe z dźwiękiem filmu, co stało się jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie przedwojennego kina w Polsce w ostatnim czasie. Film przeszedł staranną rekonstrukcję cyfrową.

Ryszard Ordyński był jednym z najważniejszych twórców polskiego kina niemego. Jego filmy charakteryzowały się doskonałą reżyserią, wspaniałą scenografią i kostiumami oraz świetnymi kreacjami aktorskimi. Ordyński był także pionierem polskiego kina, jako pierwszy wprowadził do polskiej kinematografii wiele nowatorskich rozwiązań technicznych i artystycznych. Jego filmy są dziś uważane za klasykę polskiego kina i nadal cieszą się dużą popularnością wśród widzów.

24. Forssa Silent Film Festival

Forssa Silent Film Festival to wydarzenie, które odbywa się corocznie w historycznym kinie Forssan Elävienkuvien Teatteri w Forssa w Finlandii. Jest to najstarszy Festiwal filmów niemych w krajach nordyckich, organizowany nieprzerwanie od 2000 roku.

Filmy są wyświetlane z akompaniamentem na żywo, co dodaje im autentycznego uroku i pozwala widzom na pełne doświadczenie atmosfery tamtych czasów. Co więcej, Festiwal odbywa się w najstarszym wiejskim kinie w Finlandii, które zostało założone w 1906 roku. To dodaje wydarzeniu dodatkowego historycznego charakteru.

Motywem przewodnim 24. Festiwalu Filmu Niemego jest „Nieznana Europa”, prezentująca europejskie filmy nieme. Program składa się z kilku mniej znanych perełek, rzadko oglądanych w Finlandii.

 

Czas: 26 sierpnia 2023

Miejsce: Forssan Elävienkuvien Teatteri, Finlandia

Więcej informacji: https://www.forssasilentmovie.com/

 

Ilustracja: kadr z filmu Janko Muzykant, reż. R. Ordyński, źródło: Fototeka FINA