Aktualności
„Klub Filmowy „OD-JAZD – zapraszamy do udziału w nowej edycji”
Data publikacji: 07 / 10 / 2022

„Klub Filmowy „OD-JAZD – zapraszamy do udziału w nowej edycji”

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina.

 

Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Po każdym seansie eksperci biorą udział w najważniejszej części klubowych spotkań – wspólnej dyskusji. Podczas poseansowych rozmów każdy z uczestników może podzielić się swoim własnym pomysłem na interpretację filmu oraz skonfrontować ją z innymi. Dla klubowych ekspertów, a także dla moderującej dyskusje kuratorki projektu, Klary Pawlickiej, najważniejsze są osobiste odczucia i samodzielne, nawet te najbardziej „odjechane” interpretacje. I  właśnie owe kolektywne odczytania, wynikające z zestawienia ze sobą wielu często bardzo odmiennych perspektyw decydują o unikalnym charakterze Klubu filmowego {OD–JAZD}. Pozwalają widzieć dzieła filmowe w odbiciach wielu luster, a więc czerpać jeszcze więcej ze skarbnicy filmowego świata.

W programie znajdą się m.in. Na wschód od Edenu (reż. Elia Kazan, 1955), Jak być kochaną (reż. Wojciech Jerzy Has, 1963), Mistrz (reż. Paul Thomas Anderson, 2012), Przypadek (reż. Krzysztof Kieślowski, 1987), Powiększenie (reż. Michelangelo Antonioni, 1966), To wspaniałe życie, (reż. Frank Capra, 1946), Obywatel Kane (reż. Orson Welles, 1941), Siódma pieczęć (reż. Ingmar Bergman, 1957).

 

 

Klub filmowy {OD–JAZD} jest projektem otwartym – uczestnicy mogą dołączyć w dowolnym momencie jego trwania. Na każde z klubowych spotkań obowiązuje osobna sprzedaż biletów.

Cena jednego pokazu to jedynie 5 zł.

Przy zakupie biletu na seans istnieje możliwość otrzymania Od-jazdowej Karty Członkowskiej. Pieczątki zbierane do Karty przy każdym spotkaniu Klubu zostaną pod koniec trwania projektu nagrodzone zamkową Kartą Widza oraz innymi nagrodami niespodziankami.

 

Oferta Klubu Filmowego skierowana jest do:

– młodzieży w wieku licealnym;

– studentów kierunków filmowych, kulturoznawczych oraz innych humanistycznych;

– młodych ludzi zainteresowanych kinem i jego historią, chcących rozwijać się w tym kierunku, pragnących poszerzyć  wiedzę w obszarze filmu i kultury audiowizualnej;

– osób myślących o karierze krytyka filmowego, filmoznawcy, reżysera, aktora, filmowca, kiniarza – każdego, kto chce związać swą ścieżkę zawodową z filmem;

– każdego, kto kocha kino – klub filmowy jest narzędziem edukacyjnym o inkluzywnym charakterze, wiedza wstępna nie jest wymagana.

 

Poprzez uczestnictwo w spotkaniach klubu filmowego oraz działaniach towarzyszących odbiorcy zyskają:

– umiejętność odbioru dzieła filmowego, analizy i interpretacji filmów za pomocą przyjętych kluczy interpretacyjnych;

– umiejętność dokonania samodzielnej oceny obejrzanego tekstu kultury, wyrażenia swej opinii oraz jej odpowiedniego uargumentowania, proponowania nowych interpretacji;

– umiejętność umiejscowienia dzieł w szerszym kontekście historyczno-kulturowym;

– rozpoznanie najważniejszych pojęć i kontekstów związanych z kinematografią;

– wiedzę o wybitnych artystach współczesnego i dawnego kina;

– rozbudzenie miłości do kina jako sztuki, jako sposobu opisywania świata oraz budowania wartościowych relacji międzyludzkich.

 

Pierwsze spotkanie już 10 października