Aktualności
Kolejna premiera książkowa w sklepie FINA!
Data publikacji: 09 / 12 / 2022

Kolejna premiera książkowa w sklepie FINA!

Już od poniedziałku 12 grudnia w sklepie FINA dostępna będzie książka „Konteksty źródłowe w badaniach filmoznawczych” pod redakcją Barbary Gizy, Barbary Gierszewskiej i Moniki Bator

Kolejna książka z serii FINA – tym razem poświęcona źródłom do badań nad historią filmu. Badacz czuje się często obezwładniony ich liczbą i ilością, bogactwem, perspektywą konieczności poświęcenia im setek czy tysięcy godzin pracy, ale i zachęcony tajemnicą, często poznawaną całkiem przypadkowo, niezwykłymi odkryciami, jakie obiecują. Jaka jest dzisiaj ich rola? Jak można z nich korzystać? Jak są zbierane i opisywane? I jakie perspektywy badawcze stwarzają kolejnym pokoleniom badaczy? O tym między innymi piszą autorzy artykułów zamieszczonych w tej pracy. Jej wydanie zbiega się z przyznaniem Bibliotece FINA statusu biblioteki naukowej – tematyka badawcza spotkała się w tym przypadku w szczególny sposób z praktyką.

W tomie znalazły się teksty m.in. Moniki Bator, Adama Cybulskiego, Andrzeja Dębskiego, Barbary Leny Gierszewskiej, Barbary Gizy, Mariusza Guzka, Małgorzaty Kozubek, Radosława Szmatoły, Adama Wyżyńskiego i Piotra Zwierzchowskiego.

 

Redaktorki książki piszą w Przedmowie:

„Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja jest dobrym przykładem potwierdzającym prymat klasycznych badań źródłowych w uprawianiu historii filmu. Wszyscy autorzy, których teksty prezentujemy, wskazywali w nich na argumenty przemawiające za poszukiwaniami danych do swoich badań przede wszystkim w archiwach filmowych, foto- i fonograficznych oraz w tzw. źródłach drukowanych i pisanych. W trosce o kolejne pokolenia badaczy warto zatem zadbać o materialne zasoby dokumentów składających się na spuściznę polskiej kinematografii, w tym dorobku naukowego oraz jak najszybciej stworzyć ich przemyślane reprezentacje cyfrowe w postaci internetowych baz danych i udostępnić zainteresowanym. To właściwa (demokratyczna i mądra) droga do komplementarności zbiorów i przygotowania nowoczesnego, elastycznego i zawsze dostępnego aparatu do badań nad polską kinematografią”.

 

Książka już od 12 grudnia dostępna będzie do kupienia w sklepie internetowym FINA w formacie papierowym oraz e-book.

 

Pobierz spis treści | PDF

 

Informacje o książce Konteksty źródłowe w badaniach filmoznawczych

Tytuł: Konteksty źródłowe w badaniach filmoznawczych

Redakcja naukowa: Barbara Giza, Barbara Lena Gierszewska, Monika Bator

ISBN 978–83-66849-42-6 (WN Scholar)

ISBN 978-83-950045-7-5 (FINA)

ISBN e-book 978-83-66849-92-1 (WN Scholar)

ISBN e-book 978-83-950045-8-2 (FINA)

DOI 10.7366/9788366849426

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 330

Oprawa: oprawa miękka, bezszwowa, kolorowe przekładki do rozdziałów

Format: A5

Projekt okładki, stron tytułowych oraz przekładek: Wacław Marat-Głód.

Publikacja dofinansowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami