Aktualności
Koprodukcja FINA otworzyła Warszawski Festiwal Filmowy
Data publikacji: 09 / 10 / 2023

Koprodukcja FINA otworzyła Warszawski Festiwal Filmowy

Nowy film Andrzeja Jakimowskiego „Uśmiech losu” otworzył w piątek 6 października 39. Warszawski Festiwal Filmowy. Była to światowa premiera filmu

Film Andrzeja Jakimowskiego startuje w sekcji Konkurs Międzynarodowy. W ramach WFF będzie go można zobaczyć ponownie w sobotę 14 października o godz. 16.00 w Multikinie Złote Tarasy. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do 15 października.

Uśmiech losu wejdzie oficjalnie do kin 29 listopada – wtedy w warszawskiej Kinotece odbędzie się uroczysta premiera filmu.

Uśmiech losu, reż. Andrzej Jakimowski, 104 min, 2023, Polska, Grecja, Irlandia

Andreas przybywa na odległą grecką wyspę, żeby sprzedać działkę odziedziczoną po wuju. Ale kto kupiłby jałowe, skaliste pole z kamienną chatą? Aby sprzedać działkę, Andreas musi spłacić dług, który jego wujek zaciągnął u Yiannisa, miejscowego rolnika. Ale Andreas nie ma pieniędzy. Utknął w dolinie i każdego ranka czeka, aż wnuczka Yiannisa, Lena, przyniesie mu chleb i ser. Zakochuje się w niej. To dobry powód, by pracować na polu Yiannisa i spłacić dług. Andreas zaczyna się tam zadomawiać. Nie przeczuwa niebezpieczeństwa wiszącego nad doliną i pobliską wioską. Doświadczenie śmierci i nieszczęścia wkrótce otworzy mu oczy na kruchość tego małego świata.

 

Andrzej Jakimowski – reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W latach 90-tych tworzył filmy dokumentalne. Jego debiut fabularny Zmruż oczy (2003) otrzymał nagrody na festiwalach oraz cztery Polskie Nagrody Filmowe. Jego drugi film Sztuczki (2007) otrzymał ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach oraz Polską Nagrodę Filmową za Najlepszą Reżyserię. W 2009 roku był polskim kandydatem do Oscara. Jego trzeci film fabularny Imagine (2012) miał premierę na festiwalu w Toronto. Film otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera i Nagrodę Publiczności na 28. WFF. Jest producentem swoich filmów fabularnych. Dystrybucja filmów w kinach studyjnych w wielu krajach, zwłaszcza w Europie, dała mu niezależność finansową i artystyczną jako reżyserowi. Song of Goats to jego najnowszy film.

 

Ilustracja: kadr z filmu Uśmiech losu, reż. A. Jakimowski