Seminarium audiowizualne on-line na temat wyzwań i możliwości związanych z wykorzystaniem AI w pracy z archiwami.
Rozpoznawanie twarzy, AI, rozwiązania typu speech to text – brzmi jak film science fiction? Okazuje się, że te pojęcia mają coraz więcej wspólnego z pracą archiwisty.Podczas spotkania Tim Manders, ekspert z The Netherlands Institute for Sound and Vision przedstawi wyzwania i możliwości związane z optymalizacją opracowania procesu metadanych i wdrażaniem technik automatycznej adnotacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Opowie o inspiracjach, ale też błędach i problemach z jakimi stykają się osoby pracujące z archiwami i wykorzystujące w swojej pracy AI.
W 2012 roku The Netherlands Institute for Sound and Vision postanowił skrócić czas poświęcony na ręczne opisywanie zbiorów. Zmienił więc podejście do archiwizacji, która przestała być ostatnią czynnością w procesie produkcji danych. Zamiast tego NISV wprowadził rozwiązania, które usprawniły proces opracowania, implementowania i publikacji metadanych. Archiwiści wykorzystują do tego Tezaurusa oraz (od 2019 r.) mechanizm rozpoznawania twarzy, co znacznie ułatwia budowanie sieci powiązań między poszczególnymi elementami udostępnianych kolekcji.
Uczestniczki i uczestnicy podczas seminarium dowiedzą się:
– jak można wykorzystać AI w pracy z archiwami
– jakie są zalety AI w tym sektorze
– co AI może nam ułatwić w codziennej pracy i jakie problemy pozwoli nam rozwiązać
– jakie są wyzwania dla naszego sektora związane z rozwojem technologii
Kiedy:
11 grudnia, godz. 11–12.30
Dla kogo:
Pracowniczki i pracownicy sektora GLAM (galerie, biblioteki, archiwa, muzea), którzy na co dzień zajmują się kolekcjami i wykorzystują lub planują wykorzystać możliwości jakie daje rozwój AI i uczenia maszynowego w sektorze kultury
Miejsca: 35 osób
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym ANG<->PL.
Prowadzący:
Tim Manders pracuje w Dziale Eksploracji The Netherlands Institute for Sound and Vision. Ma doświadczenie w operacjonalizacji technik automatycznej adnotacji, takich jak: etykietowanie mówców, wyodrębnianie etykiet Tezaurusa i rozpoznawanie twarzy, stosowanych przy codziennym pobieraniu do archiwum w celu określenia precyzyjnych punktów dostępu do naszych elementów kolekcji.
Zapisy:
Zapisy: https://forms.nina.gov.pl/seminarium-audiowizualne-online/
Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom, link prześlemy kilka dni przed wydarzeniem.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ilustracja: Robot grający w piłkę, Heinz Nixdorf MuseumsForum, CC BY-NC-SA