Aktualności
Mapa „Dekalogu” | Wirtualny spacerownik
Data publikacji: 10 / 12 / 2019

Mapa „Dekalogu” | Wirtualny spacerownik

Mapa „Dekalogu” to autorski pomysł Natalii Korynckiej-Gruz na wirtualne poznawanie Warszawy poprzez miejsca, w których nakręcone zostały sceny z telewizyjnego cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego.

Serwis zawiera współczesne fotografie tych lokacji, wykonane specjalnie na jego potrzeby przez Piotra Jaxę, fragmenty kolejnych filmów cyklu i ich scenariuszy, a także kontekstowe opisy poszczególnych filmowych miejsc i zdarzeń autorstwa filmoznawcy, prof. Mikołaja Jazdona, oraz refleksje o fundamentalnych kwestiach podejmowanych w Dekalogu Kieślowskiego, które zebrał teolog, prof. Michał Klinger.

Mapa Dekalogu będzie znakomitym przewodnikiem zarówno dla rodzimych, jak i zagranicznych wielbicieli twórczości Kieślowskiego, odwiedzających Warszawę lub chcących spojrzeć na nią oczami filmowego twórcy, a załączone teksty pozwolą na jeszcze głębszy namysł nad przedstawionymi w filmie problemami. Może też pełnić rolę edukacyjną, dzięki załączonym materiałom do lekcji dla uczniów liceów.

Zrealizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny Mapa Dekalogu, oparta na autorskim pomyśle i pod okiem Natalii Korynckiej-Gruz, to wirtualny spacerownik, pozwalający na poznawanie Warszawy poprzez najbardziej charakterystyczne miejsca, w których kręcono Dekalog.

Strona dostępna jest pod adresem mapadekalogu.pl.