Widzowie Ninateki będą mogli udać się w niezwykłą podróż w macedońskie góry (Kraina miodu), do podwodnego świata delfinów (Człowiek delfin), na francuską prowincję z Agnès Vardą (Twarze, plaże), do swingującego Londynu lat 60. z Michaelem Caine’em (Michael Caine: Moje pokolenie) i śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego (Książę i dybuk).
Wybrane dokumenty to także szansa, żeby poznać sławnego skrzypka i przystojnego modela Armaniego w jednym (Współczesny mężczyzna), byłą sekretarkę jednego z najwyżej postawionych nazistów – Josepha Goebbelsa (Niemiecki życiorys), członków sudańskiego klubu filmowego, którzy postanowili odrestaurować nieczynne kino pod Chartumem (Pogawędki o drzewach to zbrodnia), wspaniałych fotografów – Roberta Franka (Nie mrugaj – Robert Frank) i Sebastião Salgado (Sól Ziemi) oraz zawiłe losy spuścizny meksykańskiego architekta Luisa Barragána (Niezwykła propozycja).
Przegląd to także okazja, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe (Genesis 2.0)? Jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa zwierząt (Zjadanie zwierząt)? Czy można przenieść pianino przez Himalaje (Stroiciel Himalajów)? Jak powstawała muzyka do kinowych hitów (Score – muzyka filmowa) oraz jak Putinowi udało się przywrócić w Rosji dyktaturę (Świadkowie Putina)?
Wszystkie te oraz inne wyjątkowe dokumenty już od 8 do 18 maja będzie można obejrzeć za darmo i bez reklam w Ninatece.
Ninateka zaprasza na majowy przegląd oraz 17. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 4–13 września 2020 roku.
Lista filmów:
- Kraina miodu – Honeyland
- Twarze, plaże – Faces places
- Książę i dybuk – Prince and the Dybbuk
- Stroiciel Himalajów – Piano to Zanskar
- Nie mrugaj – Robert Frank – Don’t Blink Robert Frank
- Sól Ziemi – The Salt of the Earth
- Niezwykła propozycja – Proposal
- Niemiecki życiorys – German Life
- Świadkowie Putina – Putin’s Witnesses
- Człowiek delfin – Dolphin Man
- Współczesny mężczyzna – Modern Man
- Zjadanie zwierząt – Eating Animals
- Człowiek – Human
- Score – muzyka filmowa
- Genesis 2.0
- Pogawędki o drzewach to zbrodnia – Talking about trees
- Michael Caine: Moje pokolenie – My Generation
- Wirtualna Republika Ludowa – People’s Republic of Desire
- Ostatni w Aleppo – Last Men in Aleppo
- Scena zbrodni – The Act of Killing
Ilustracja: kadr z filmu Człowiek-delfin, reż. Lefteris Charitos, fot. Daan Verhoeven