Aktualności
Millennium Docs Against Gravity w Ninatece!
Data publikacji: 27 / 04 / 2020

Millennium Docs Against Gravity w Ninatece!

Co roku, zaraz po majówce, szykujemy się na wielką ucztę z filmami dokumentalnymi – Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. W planowanym pierwotnie terminie festiwalu, od 8 do 18 maja, będzie można zobaczyć 20 najciekawszych tytułów z poprzednich edycji. Wszystko za darmo i bez reklam. Nadrabiajcie zaległości, wspominajcie, odkrywajcie!

Widzowie Ninateki będą mogli udać się w niezwykłą podróż w macedońskie góry (Kraina miodu), do podwodnego świata delfinów (Człowiek delfin), na francuską prowincję z Agnès Vardą (Twarze, plaże), do swingującego Londynu lat 60. z Michaelem Caine’em (Michael Caine: Moje pokolenie) i śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego (Książę i dybuk).

Wybrane dokumenty to także szansa, żeby poznać sławnego skrzypka i przystojnego modela Armaniego w jednym (Współczesny mężczyzna), byłą sekretarkę jednego z najwyżej postawionych nazistów – Josepha Goebbelsa (Niemiecki życiorys), członków sudańskiego klubu filmowego, którzy postanowili odrestaurować nieczynne kino pod Chartumem (Pogawędki o drzewach to zbrodnia), wspaniałych fotografów – Roberta Franka (Nie mrugaj – Robert Frank) i Sebastião Salgado (Sól Ziemi) oraz zawiłe losy spuścizny meksykańskiego architekta Luisa Barragána (Niezwykła propozycja).

Przegląd to także okazja, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe (Genesis 2.0)? Jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa zwierząt (Zjadanie zwierząt)? Czy można przenieść pianino przez Himalaje (Stroiciel Himalajów)? Jak powstawała muzyka do kinowych hitów (Score – muzyka filmowa) oraz jak Putinowi udało się przywrócić w Rosji dyktaturę (Świadkowie Putina)?

Wszystkie te oraz inne wyjątkowe dokumenty już od 8 do 18 maja będzie można obejrzeć za darmo i bez reklam w Ninatece.

Ninateka zaprasza na majowy przegląd oraz 17. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 4–13 września 2020 roku.

Lista filmów:

 1. Kraina mioduHoneyland
 2. Twarze, plażeFaces places
 3. Książę i dybukPrince and the Dybbuk
 4. Stroiciel HimalajówPiano to Zanskar
 5. Nie mrugaj – Robert FrankDon’t Blink Robert Frank
 6. Sól ZiemiThe Salt of the Earth
 7. Niezwykła propozycjaProposal
 8. Niemiecki życiorysGerman Life
 9. Świadkowie PutinaPutin’s Witnesses
 10. Człowiek delfinDolphin Man
 11. Współczesny mężczyznaModern Man
 12. Zjadanie zwierzątEating Animals
 13. CzłowiekHuman
 14. Scoremuzyka filmowa
 15. Genesis 2.0
 16. Pogawędki o drzewach to zbrodniaTalking about trees
 17. Michael Caine: Moje pokolenieMy Generation
 18. Wirtualna Republika LudowaPeople’s Republic of Desire
 19. Ostatni w AleppoLast Men in Aleppo
 20. Scena zbrodniThe Act of Killing

 

Ilustracja: kadr z filmu Człowiek-delfin, reż. Lefteris Charitos, fot. Daan Verhoeven