Aktualności
Mistrzowie kina hiszpańskiego. Obras maestras w Ninatece!
Data publikacji: 02 / 12 / 2020

Mistrzowie kina hiszpańskiego. Obras maestras w Ninatece!

Zapraszamy na przegląd Mistrzowie Kina Hiszpańskiego, w ramach którego od 11 do 13 grudnia 2020 roku zostaną zaprezentowane nieznane szerokiej publiczności arcydzieła hiszpańskiej kinematografii

Osią tegorocznego programu przeglądu kina hiszpańskiego będą kobiety – ich  codzienne życie oraz przypisane im role społeczne w hiszpańskiej rzeczywistości lat 60 i 70. Pomimo ponurych czasów schyłku dyktatury Franco, kraj kipi artystyczną energią twórców, których dzieła przypomina przegląd.

Jest wśród nich Luis Buñuel i jego adaptacja powieści Benita Pereza Galdosy, Tristana – to film nakręcony w Hiszpanii prawie dekadę po skandalu z Viridianą, z Catherine Deneuve w roli głównej. Nie zabraknie też Carlosa Saury – prekursora Nowego Kina Hiszpańskiego oraz wiernego ucznia i przyjaciela aragońskiego mistrza, któremu notabene zadedykował prezentowany w przeglądzie Peppermint frappé. Obok tych dwóch niezaprzeczalnych ikon kina hiszpańskiego, będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych: jak Jaime Armiñán, który w filmie Moja señorita zaskakuje przewrotną historią doni Adeli i jej problemów tożsamościowych w kontekście zmieniającej się Hiszpanii; czy Fernando Fernán-Gómez, który w Ninette wprowadza na ekran perypetie spragnionego obyczajowej wolności młodzieńca z hiszpańskiej prowincji ze znanej sztuki hiszpańskiego króla teatru absurdu, Miguela Mihury.

Wszystkie te obrazy, nowatorskie i nieoczywiste, pełne czarnego humoru, zaprowadzą widzów do zaskakujących wniosków i odsłonią fascynujące oblicze hiszpańskiego kina.

Przegląd w formie online

W tym roku przegląd odbędzie się w formie online na stronie ninateka.pl. Program zostanie wzbogacony o cztery filmy pokazywane podczas poprzednich edycji cyklu – wśród nich znajdzie się mityczna Viridiana Buñuela, ponadczasowa komedia Życie przed nami Fernando Fernán-Gómeza, oraz kontrowersyjne w swoich czasach obrazy Luisa Garcíi Berlangi (Witaj nam, Mr. Marshall) i praktycznie nieznanego w Polsce hiszpańskiego dramaturga i reżysera, Edgara Neville’a (Wieża siedmiu garbatych).

Wszystkim projekcjom będzie towarzyszyć wirtualne wprowadzenie filmoznawczyni dostępne na profilu facebookowym przeglądu.

Program pokazów:

Moja señorita (Mi querida señorita), reż. J. Armiñán (1972, 80 min.)

Tristana, reż L. Buñuel (1970, min.)

Mrożony Peppermint (Peppermint frappé) reż. C. Saura (1967, 92 min.)

Ninette (Ninette y un señor de Murcia), reż. F. Fernán Gómez (1965, 105 min.)

Viridiana, reż. L. Buñuel (1961, 90 min.)

Życie przed nami (La vida por delante), reż. F. Fernán Gómez (1958, 90 min.)

Witaj nam, Mr. Marshall (Bienvenido Mr. Marshall), reż. L. García Berlanga (1952, 75 min.)

Wieża siedmiu garbatych (La torre de los siete jorobados), reż. E. Neville (1944, 85 min.)

 

plakat przeglądu kina hiszpańskiego
Materiały graficzne: Ola Jasionowska

Organizatorzy: Ambasada Królestwa Hiszpanii, Turespaña, Kino Iluzjon, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Ninateka, AVA Arts Foundation

Współorganizatorzy: Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Instytut Cervantesa w Krakowie

Sponsor: Vinotour Club

Wszystkie filmy będą dostępne bezpłatnie online w serwisie ninateka.pl

 

Ilustracja: kadr z filmu Tristana, reż. L. Buñuel, źródło: Filmoteka Hiszpańska