Aktualności
Nowa wystawa stała „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii
Data publikacji: 05 / 05 / 2021

Nowa wystawa stała „Łódź filmowa” w Muzeum Kinematografii

Po zakończeniu remontu Muzeum Kinematografii otwiera nową wystawę stałą. Start: 5 maja 2021 roku. Udostępnione zostały materiały z filmów i ośrodków przemysłu filmowego, które wcześniej nie były publicznie pokazywane. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć rekwizyty, kostiumy oraz dokumenty z teczek produkcyjnych, np. scenariusze, adnotacje cenzury i prywatną korespondencję twórców, a także przedwojenny sprzęt filmowy i plakaty!

Obok oryginalnych eksponatów na wystawie pojawiają się multimedia oraz obiekty zapraszające do interakcji, dzięki czemu zwiedzający może poczuć się jak łodzianin z początków XX wieku. Specjalnie na nową wystawę zostały zrekonstruowane aparaty, wynalazki i zabawki optyczne. Wrzuć żeton do orchestrionu i posłuchaj melodii, którą gra najbardziej niezwykła szafa grająca na świecie! Spójrz przez wizjer fotoplastykonu i zobacz, jak wygląda świat w 3D…

Podczas zwiedzania wystawy można także zobaczyć zabawki optyczne i inne wynalazki, wyprzedzające w czasie kinematograf braci Lumière. Poczujecie się niczym łodzianie u zarania XX wieku, stykając się z takimi urządzeniami jak kinetoskop, mutoskop, latarnia magiczna oraz fotoplastikon. Wsłuchacie się w historię braci Krzemińskich – pierwszych kiniarzy na ziemiach polskich. Zostaną zaprezentowane także prekursorskie kina na mapie Łodzi filmowej, w tym również miejsca, których repertuar wykraczał poza projekcje filmów oraz kolekcje przedmiotów z tych lokali: afisze, zdjęcia, ulotki, programy, pocztówki. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy technologii filmowej. W swoich zbiorach muzeum ma przedwojenne kamery z całego świata. Wśród nich znalazły się: amerykańska Pathex (16mm), niemiecka Siemens model B (16mm) i austriacka Eumig (8mm).

Historia kina na Ziemi Obiecanej

W części wystawy, która została otwarta jako pierwsza, prezentowane są także początki kina na ziemi łódzkiej oraz prekursorów branży kinowej. Nie brakuje kamer i projektorów z czasów dwudziestolecia międzywojennego. W zabytkowych salach Pałacu Scheiblerów, w którym znajduje się Muzeum Kinematografii, splata się historia Łodzi włókienniczej i filmowej. Wnętrza fabrykanckiej rezydencji posłużyły za plany filmowe wielu widowisk i seriali zrealizowanych w Łodzi. Jakich? Przyjdź i przekonaj się sam!

Kilka spośród atrakcji pierwszej części wystawy, na które chcemy zwrócić szczególną Państwa uwagę – mówi dyrektor muzeum Marzena Bomanowska – to: projekcja fragmentów „Ziemi obiecanej” w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Przez lata uważano, że nakręcony w 1927 roku film, nie zachował się. Na jego ślad wpadli w 2002 roku Kamil Stepan i Jerzy Maśnicki, kiedy przeczesywali zbiory Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie w poszukiwaniu przedwojennych polskich filmów. Sprowadzenie ocalałych niespełna piętnastu minut filmu trwało aż 12 lat. Dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego sceny z udziałem Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Jadwigi Smosarskiej (Anna Kurowska) czy Ludwika Solskiego będzie można obejrzeć na ekspozycji.

We wrześniu kolejna część wystawy

Druga część wystawy stałej zostanie otwarta we wrześniu 2021 roku. Zobaczymy na niej łódzki przemysł filmowy, w którym powstały najważniejsze polskie filmy, takie jak Kanał Andrzeja Wajdy (1956), Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Hasa (1973), Amator (1979) i Przypadek (1981) Krzysztofa Kieślowskiego oraz kasowe fenomeny: Krzyżacy Aleksandra Forda (1960) czy Potop Jerzego Hoffmana (1964). Wśród łódzkich produkcji specjalne miejsce zajmują działa nagrodzone Oscarem: Tango Zbigniewa Rybczyńskiego (1980) oraz Piotruś i wilk Suzie Templeton (2006) czy Ida Pawła Pawlikowskiego (2013).

W hołdzie ludziom kina

Żaden z wielkich filmów nie powstałby, gdyby nie setki specjalistów z różnych dziedzin. Operatorzy, reżyserzy, scenarzyści i aktorzy stanowią część ekipy każdego filmu czy serialu. Wspomagają ich przedstawiciele zawodów często pomijanych w historii kina, takich jak scenografowie, pirotechnicy, dźwiękowcy, kaskaderzy oraz projektanci kostiumów. Podczas wystawy zobaczymy narzędzia ich codziennej pracy: stacyjkę do wybuchów, czerep kaskaderski, przedmioty wchodzące w skład warsztatu imitatora dźwięków. Nie zabraknie kostiumów, rekwizytów i planów scenograficznych z najważniejszych widowisk w polskim kinie zrealizowanych w Łodzi.

Przedstawione zostaną także kulisy powstania eksperymentalnych filmów ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For oraz Wytwórni Filmów Oświatowych. Kreatywność ich twórców zaskakuje do dzisiaj.

Więcej informacji o wystawie dostępnych na stronie Muzeum Kinematografii.

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem wystawy.

 

fot. materiały Muzeum Kinematografii