Aktualności
Nowości filmowe w Ninatece!
Data publikacji: 03 / 04 / 2020

Nowości filmowe w Ninatece!

Ninateka zaprasza widzów w sentymentalną podróż z pięcioma polskimi filmami fabularnymi nagrodzonymi na najbardziej prestiżowych festiwalach! Wszystkie dostępne online i bezpłatnie!

Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego zdobyły prestiżowe nagrody na całym świecie, m.in. Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego, Grand Prix festiwalu w Gdyni oraz dwie statuetki Orła. Tytułowe sztuczki to gry z losem, jakie uprawia para bohaterów, usiłując wpłynąć na bieg wydarzeń.

Nagrodzony na Berlinale 2015 Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy to wyjątkowo udane spotkanie kina i sztuk wizualnych. Opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie)  łącząca performans z grą aktorską oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją daje w rezultacie zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej, niepozbawiony autoironii i humoru.

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2016 i pięciu statuetek na festiwalu w Gdyni, czyli Zjednoczone Stany Miłości Tomasza Wasilewskiego. Magdalenie Cieleckiej, Dorocie Kolak, Julii Kijowskiej i Marcie Nieradkiewicz partnerują Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra oraz Łukasz Simlat. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy pragnienie zmiany swojego życia.

Tatarak Andrzeja Wajdy to kolejny dostępny w Ninatece laureat Srebrnego Niedźwiedzia. Film został także wyróżniony nagrodą FIPRESCI. Utwór Iwaszkiewicza, a za nim film Wajdy, to opowieść o niezwykle silnej, nagłej namiętności. Reżyser swoją interpretację Tataraku wplata równoległy plan – opowieść Krystyny Jandy o przedwczesnej śmierci męża.

W Ki Leszka Dawida widzowie mają szansę zobaczyć fantastyczną rolę Romy Gąsiorowskiej, która za swoją kreację otrzymała Złote Lwy w Gdyni. Ki to samotna matka 2-letniego chłopca, która właśnie rozstała się ze swoim partnerem. Zmaga się z opieką nad dzieckiem i problemami finansowymi.

Nagrodzony w Gdyni Lęk wysokości, debiut fabularny Bartka Konopki, to historia trudnej miłości syna do chorego psychicznie ojca. W rolach głównych Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński. Tomek jest dziennikarzem telewizyjnym. Jego poukładane życie, burzy wiadomość o złym stanie zdrowia chorego na schizofrenię ojca.