Aktualności
OK Boomer! Media, popkultura i świat młodzieży. Rozmowy online!
Data publikacji: 07 / 12 / 2020

OK Boomer! Media, popkultura i świat młodzieży. Rozmowy online!

Trzy zimowe rozmowy poświęcone współczesnej popkulturze: filmom, grom wideo i muzyce młodzieżowej. Rozmowy odbędą się online na platformie Youtube i udostępnimy je na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5

Historia, jak wiadomo, lubi się powtarzać. Niestety dotyczy to także historii międzygeneracyjnych nieporozumień. Jeżeli potraktujemy serio obecne w dyskursie medialnym narracje dotyczące generacji Z, możemy dojść do przekonania, że różni się ona diametralnie od wszystkich wcześniejszych pokoleń. W stwierdzeniu tym, choć niewątpliwie niepozbawionym przesady, jest oczywiście ziarno prawdy. Zmiany technologiczne, społeczne czy obyczajowe, a także ich szybsze niż kiedykolwiek przedtem tempo, w istotny sposób wpłynęły i w dalszym ciągu wpływają na kształt codzienności i funkcjonowanie współczesnej młodzieży. W czasie poszczególnych spotkań cyklu postaramy się jednak przyjąć nieco inną perspektywę. Co wydarzy się bowiem, jeśli zapomnimy na chwilę o, często pozornej, odmienności doświadczeń i środków wyrazu? Czy może, spoza nieporozumień i barier komunikacyjnych, wyłonią się też zaskakujące podobieństwa emocji, potrzeb i przeżyć? Z takiej właśnie – empatycznej – perspektywy podczas kolejnych spotkań przyglądać się zatem będziemy praktykom medialnym, językowi czy popkulturowej rzeczywistości, w której funkcjonuje (i którą współtworzy) „ta dzisiejsza młodzież”.

W tej odsłonie cyklu zaprosiliśmy do udziału w rozmowach ekspertki i ekspertów zajmujący się tematyką filmu młodzieżowego, gier wideo i muzyki. Każdą rozmowę poprowadzi Ewa Korzeniowska i dr Karol Jachymek, kuratorzy cyklu.

Tematy spotkań i zaproszeni goście

14 grudnia – Wokół kina i seriali dla młodzieży | Rozmowa z Karoliną Kostyrą

Karolina Kostyra – filmoznawczyni, kinofilka, doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze UŚ. Autorka publikacji na temat filmu młodzieżowego i narracji inicjacyjnych w kinie, m.in. książki Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu.

 

15 grudnia – Wokół gier wideo | Rozmowa z Damianem Gałuszką

Damian Gałuszka – socjolog zainteresowany nowymi technologiami, a szczególnie grami cyfrowymi. Asystent na Wydziale Humanistycznym AGH oraz doktorant w Instytucie Socjologii UJ. Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym poświęconych edukacyjnym aspektom gier. Wyróżniany za swoje osiągnięcia naukowe m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrodą im. F. Znanieckiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W 2017 r. opublikował swoją książkę pt. Gry wideo w środowisku rodzinnym. Diagnoza i rekomendacje.

 

16 grudnia – Wokół muzyki młodzieżowej | Rozmowa z Michałem Lutostańskim

Michał Lutostański – socjolog, badacz rynku, wykładowca. Naukowo zajmuje się badaniami muzyki i młodzieży. Autor książki Brzydkie słowa, brudny dźwięk. Muzyka jako przekaz kształtujący styl życia subkultur młodzieżowych oraz współautor katalogu wystawy Muzeum Śląskiego Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003. Prowadził razem z Tomkiem „CNE” Kleyffem warsztat dla managerów muzycznych Storytelling w muzyce w ramach Europejskich Targów Muzycznych Co jest Grane oraz warsztat z przedstawicielami branży muzycznej dla M. St. Warszawy. Promował wiedzę o muzyce i młodzieży w ramach współpracy przy otwartych wykładach i debatach z rozmaitymi instytucjami kultury. Wykładowca, autor książek i tekstów branżowych. Pracownik i współpracownik m.in. CBOS, OBOP, TNS Polska, 4P Research Mix, Millward Brown, obecnie w Kantar Polska na stanowisku Innovation Business Lead Client Director. Od 4 i pół roku członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii – od czerwca 2020 roku jego wiceprezes.

Dla kogo?

Do uczestniczenia w zajęciach zachęcamy przede wszystkim rodziców i opiekunów. Cykl jednak skierowany jest również do wszystkich tych osób, które są zainteresowane skuteczniejszą komunikacją i lepszym zrozumieniem tego, często zaskakującego, choć wcale nie aż tak bardzo odmiennego, świata współczesnej młodzieży.

Kiedy i gdzie?

14, 15 i 16 grudnia w godzinach 18.30–20.00

 YouTube FINA Wałbrzyska 3/5