W poradniku można znaleźć pytania zamknięte ze wcześniejszych edycji, kryteria oceny poszczególnych zadań olimpijskich, prace uczestników z zeszłych lat opatrzone komentarzem oraz zestaw ćwiczeń, które można przeprowadzić na lekcji w ramach przygotowań do Olimpiady.
O olimpiadzie
Interdyscyplinarna Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego typu inicjatywa w kraju, przeznaczona dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Składa się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (listopad 2018), zawodów okręgowych (styczeń 2019) oraz zawodów centralnych (kwiecień 2019).
Na laureatów czekają m.in. miejsca na kierunkach kulturoznawczych i filmoznawczych wyższych uczelni w całej Polsce oraz akredytacje na najważniejsze festiwale filmowe w kraju. Nagrodą specjalną jest roczne stypendium na wybranym przez laureata kierunku w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Rejestracja
Rejestracja na Olimpiadę rusza 3 września i potrwa do 29 października.
Organizatorzy
Organizatorem Olimpiady jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami są: Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawska Szkoła Filmowa, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi, Filmoteka Szkolna oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Szczegółowych informacji o projekcie udziela koordynator: Robert Jaczewski, tel. 22 182 47 63, e-mail: olimpiada@fina.gov.pl.