Aktualności
Orły 2021: nagrody dla koprodukcji FINA!
Data publikacji: 22 / 06 / 2021

Orły 2021: nagrody dla koprodukcji FINA!

Koprodukcja Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, został nagrodzony w czterech kategoriach, w tym Najlepszy film i Najlepszy scenariusz! W kategorii Najlepsza scenografia została nagrodzona inna koprodukcja FINA, film „Dolina bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu. Podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności.

Film Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta będący koprodukcją Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego został nagrodzony Orłami w czterech kategoriach, w tym w najważniejszej, dla najlepszego filmu. Dostał też nagrodę za najlepszy scenariusz oraz otrzymał statuetki w dwóch nagrodach związanych z dźwiękiem: Tadeusz Nalepa został uznany za autora najlepszej muzyki, a Franciszek Kozłowski – najlepszego udźwiękowienia filmu.

W kategorii Najlepsza scenografia została nagrodzona inna koprodukcja FINA, film Dolina bogów (reż. Lech Majewski). Autorami scenografii do tego filmu są Christopher Demuri oraz sam Lech Majewski.

Kronika dzieciństwa i młodości

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. To pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Oto pełna lista nagrodzonych

NAJLEPSZY FILM

Zabij to i wyjedź z tego miasta,  reż. Mariusz Wilczyński

 

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

Nędznicy, reż. Lajd Ly

 

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

Król, reż. Jan P. Matuszyński

 

NAJLEPSZA REŻYSERIA

Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Mariusz Wilczyński – Zabij to i wyjedź z tego miasta

 

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

Agata Kulesza – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

Piotr Trojan – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

Kinga Preis – Jak najdalej stąd

 

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

Jan Frycz – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Piotr Sobociński jr – Jak najdalej stąd

Michał Englert – Śniegu już nigdy nie będzie

 

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Christopher Demuri, Lech Majewski – Dolina Bogów

 

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Liliana Gałązka, Mirela Zawiszewska – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Katarina Štrbová-Bieliková – Szarlatan

 

NAJLEPSZA MUZYKA

Tadeusz Nalepa – Zabij to i wyjedź z tego miasta

 

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Franciszek Kozłowski – Zabij to i wyjedź z tego miasta

 

NAJLEPSZY MONTAŻ

Rafał Listopad – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

ODKRYCIE ROKU

Jan Holoubek – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

 

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Hejter, reż. Jan Komasa

 

ORZEŁ ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz