Aktualności
Osadnictwo polskie w puszczach Brazylii
Data publikacji: 26 / 05 / 2020

Osadnictwo polskie w puszczach Brazylii

Przedstawiciele FINA biorą udział w Orphan Film Symposium, międzynarodowym sympozjum poświęconym dziełom osieroconym, które odbywa się w dniach 26–28 maja. W czwartek zaprezentują odnaleziony film z 1933 roku „Osadnictwo polskie w puszczach Brazylii”

Już po raz dwunasty w ramach Orphan Film Symposium organizowanego przez NYU Cinema Studies  i Tisch School of the Arts spotkają się archiwiści, przedstawiciele środowiska naukowego, kuratorzy i artyści zajmujący się najstarszym dziedzictwem filmowym z całego świata. W internetowym wydarzeniu, organizowanym pierwotnie jako część światowej konferencji przez Eye Filmmuseum w Amsterdamie wystąpią także przedstawiciele Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Filmografowie  i eksperci ds. projektów digitalizacyjnych: Iga Harasimowicz, Grzegorz Rogowski i Michał Pieńkowski wraz z Grazią Ingravalle reprezentującą Brunel University w Londynie, przedstawią zidentyfikowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny zaginiony film Osadnictwo polskie w puszczach Brazylii z 1933 roku.

Do 2016 roku film pozostający w zasobach instytucji funkcjonował w bazie FINA jako Polskie osadnictwo w Brazylii z 1936 roku. Dopiero wnikliwe i długotrwałe badania filmograficzne pozwoliły na ustalenie, że jest to zaginiony, wymieniony wcześniej obraz.

Prezentacja poświęcona filmowi odbędzie się w czwartek, 28 maja o godzinie 16:00 za pośrednictwem serwisu Vimeo.

Sympozjum podejmujące tematy odnalezionych lub odkrytych ponownie filmów osieroconych m.in. niemych, eksperymentalnych, dokumentalnych, edukacyjnych, zachowanych w całości bądź we fragmentach, w tegorocznej odsłonie poświęcone będzie badaniom na temat tego, jak kino to reprezentowało i rejestrowało zjawiska z zakresu migracji czy klimatu.

Więcej w serwise EyeFilm oraz na stronie Orphan Film Symposium.