Już po raz dwunasty w ramach Orphan Film Symposium organizowanego przez NYU Cinema Studies i Tisch School of the Arts spotkają się archiwiści, przedstawiciele środowiska naukowego, kuratorzy i artyści zajmujący się najstarszym dziedzictwem filmowym z całego świata. W internetowym wydarzeniu, organizowanym pierwotnie jako część światowej konferencji przez Eye Filmmuseum w Amsterdamie wystąpią także przedstawiciele Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Filmografowie i eksperci ds. projektów digitalizacyjnych: Iga Harasimowicz, Grzegorz Rogowski i Michał Pieńkowski wraz z Grazią Ingravalle reprezentującą Brunel University w Londynie, przedstawią zidentyfikowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny zaginiony film Osadnictwo polskie w puszczach Brazylii z 1933 roku.
Do 2016 roku film pozostający w zasobach instytucji funkcjonował w bazie FINA jako Polskie osadnictwo w Brazylii z 1936 roku. Dopiero wnikliwe i długotrwałe badania filmograficzne pozwoliły na ustalenie, że jest to zaginiony, wymieniony wcześniej obraz.
Prezentacja poświęcona filmowi odbędzie się w czwartek, 28 maja o godzinie 16:00 za pośrednictwem serwisu Vimeo.
Sympozjum podejmujące tematy odnalezionych lub odkrytych ponownie filmów osieroconych m.in. niemych, eksperymentalnych, dokumentalnych, edukacyjnych, zachowanych w całości bądź we fragmentach, w tegorocznej odsłonie poświęcone będzie badaniom na temat tego, jak kino to reprezentowało i rejestrowało zjawiska z zakresu migracji czy klimatu.
Więcej w serwise EyeFilm oraz na stronie Orphan Film Symposium.