Ostatni etap Wandy Jakubowskiej niedawno zdobył prestiżową nagrodę FOCAL International Award 2021 w kategorii Najlepsza rekonstrukcja. Teraz film będzie można obejrzeć na festiwalu Il Cinema Ritrovato. Film zostanie zaprezentowany w niedzielę 25 lipca o godz. 21.30 w bolońskim Cinema Arlecchino.
To jeden z najwcześniejszych filmów dotykających tematyki Holocaustu, częściowo zrealizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Reżyserka realistycznie obrazuje w nim horror przymusowej pracy i masowej eksterminacji, ale także opór więźniarek. Film Wandy Jakubowskiej, zdaniem filmoznawcy Tadeusza Lubelskiego, nie tylko zmienił tuż po II wojnie światowej krajobraz polskiego kina, ale też po raz pierwszy zapewnił mu międzynarodowy prestiż. W 2019 roku film został odrestaurowany cyfrowo w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Polskie animacje w Bolonii
Na festiwalu Il Cinema Ritrovato w sekcji dla dzieci, CR Kids, zostanie zaprezentowanych również pięć polskich animacji z lat 60. i 70. Filmy zostały odrestaurowane cyfrowo przez zespół FINA w ramach większego projektu rekonstrukcji cyfrowej filmów stworzonych przez Se-Ma-For (Studio Małych Form Filmowych). Pokaz planowany jest na poniedziałek 26 lipca, godz. 17.30.
W Bolonii zostaną zaprezentowane następujące filmy:
Jeśli ujrzysz kota fruwającego po niebie…, reż. Daniel Szczechura, 6 min., 1971
Rozbitek, reż. Edward Sturlis, 7 min., 1971
Śnieżynka, reż. Lucjan Dembiński, 10 min., 1971
Katastrofa w górach / Zaczarowany ołówek, reż Zbigniew Czernelecki, 11 min., 1965
Powódź / Zaczarowany ołówek, reż. Józef Skrobiński, 9 min., 1965
Prelekcję przed oboma pokazami wygłosi Iga Harasimowicz z FINA.
Szaleńcy w finale
Szaleńcy, film Leonarda Buczkowskiego z 1928 roku w wersji odrestaurowanej cyfrowo przez FINA znalazł się w finale konkursu Il Cinema Ritrovato – DVD Awards wśród 30 wydawnictw DVD/Blu-ray z całego świata opracowanych w okresie między marcem 2020 a marcem 2021, prezentujących filmy wyprodukowane do roku 1991. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w czasie festiwalu.
Film Szaleńcy to kolekcjonerskie wydawnictwo FINA. Został on poddany rekonstrukcji cyfrowej i wzbogacony muzyką Stephena Horne’a i Martina Pyne’a. Opowiada o losach trójki przyjaciół – żołnierzy Legionów Polskich. Scenariusz łączy wątek drogi do niepodległości Polski z wątkami miłosnym i komediowym, zaś akcja filmu rozciąga się od wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w 1914 roku aż do starć wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Film był udanym debiutem Leonarda Buczkowskiego, reżysera m.in. Zakazanych piosenek (1946) czy Przygody na Mariensztacie (1953). Nazywany jest też „pierwszą polską superprodukcją”.
O festiwalu
Festiwal Il Cinema Ritrovato, organizowany jest przez włoską Cineteca di Bologna od 1986 roku. Jego celem jest odkrywanie na nowo rzadkich i mało znanych filmów, zwłaszcza z początków kinematografii i okresu kina niemego i jest jednym z największych na świecie festiwali filmów odrestaurowanych cyfrowo.
35. edycja Il Cinema Ritrovato potrwa od 20 do 27 lipca.
Ilustracja: kadr z filmu Zaczarowany ołówek / Powódź, reż. Józef Skrobiński